Yüzücü Kulağı Hastalığı

By on 13 Ekim 2014

Maalesef sporun her dalının yararları olduğu gibi zararları da mevcuttur. Konumuz yüzme branşı olduğuna göre yüzme sporunun, yüzücüleri olumsuz etkileyen bir yönünden bahsetmekte fayda görüyorum. Halk arasında bilinen adı ile; “Yüzücü Kulağı Hastalığı”.

Adından da anlaşılacağı gibi kulak içinde oluşan iltihabi durum hakkında daha detaylı bilgiyi sağlık sitelerinden elde edebilirsiniz. Burada kısaca değinmeye çalışalım;

Malum, yüzücüler sudan çıktıktan sonra dış ortama çıktıklarında kulak içlerinde kalan su birikintileri sebebi ile zamanla sıkıntı yaşamaktadırlar. Kulak içindeki su, iç kulağın soğuk hava koşullarına karşı hassasiyetini artırır. İlerleyen zamanda iç kulakta iltihaba sebebiyet verir. Havuz suyunda bulunan kimyasalların etkilerini de hesaba katarsak, kulak deformasyonundan kaçınmak imkansızdır diyebiliriz.

Yüzücü kulağı hastalığından nasıl korunuruz?

 

Yüzücü kulağı hastalığından korunmak için havuzdan çıkınca mutlaka kulak içindeki su birikintilerini kurutmalıyız. Kurutma işlemi için saç kurutma makinasından yarralanmak mümkündür. Ancak saç kurutma makinasını kulak içine doğru direkt olarak ve çok sıcak şekilde kullanmayınız. Kurulama işlemine başlamadan önce tuvalet kağıdı ile kulağın içindeki yoğun suyu kuruttuktak sonra saç kurutma makinası kullanmak hem süreci kısaltacaktır hem daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca hangi mevsimde olursak olalım yüzmeden çıktıktan sonra dış mekana çıkmadan önce yüzücülerin bere takması mutlaka gereklidir.

Bir yüzücü ne kadar dikkat ederse etsin bir şekilde iç kulağında iltihap oluşabilir. Kulak damlaları sayesinde kısa zamanda iyileşmek mümkündür. Bunun için eczacınıza veya doktorunuza danışmanız yeterlidir.

Serkan Özkeskin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir