Duruş Bozukluklarının Önlenmesinde Yüzmenin Önemi

By on 1 Aralık 2013

Eğilerek iş yapanlar ki özellikle masa başı çalışanlarının omurgalarında eğilmeler olabilmektedir. Omurgamızı dik tutmaya ve taşımaya yarayan kas gruplarının zaman için kuvvetini kaybetmesi ve yanlış duruş alışkanlıkları yüzünden birtakım kalıcı sağlık problemlerinin yaşanması olasıdır. Vücudumuzu ayakta tutmaya yarayan tüm kas gruplarının zaman içinde kuvvetini kaybetmesi cümlesinden kastımız; hareketsiz bir yaşam tarzından bahsetmeye çalışıyor olmamızdır. Ergenlik çağında da gençlerde görülen duruş bozukluklarının sebebi tamamen yanlış duruş ve/veya oturuş yüzündendir. Özellikle ergenlik çağındaki kızlar göğüs kafeslerini içeri çekerek ve omuzlarını öne düşürerek, büyümeye başlayan göğüslerini gizlemeye çalışırlar.

Kalıtsal ya da davranışsal her ne sebeple olursa olsun omurgadaki eğilmeleri yüzme sayesinde yavaşlatabilir, durdurabilir hatta düzeltebiliriz. Son yıllarda doktor tavsiye ise skolyoz, kifoz, bel ve boyun fıtığı tedavisi için oldukça fazla vatandaşımız yüzme sporu ile tanıştı. Yüzme sırasında vücudumuz yatay pozisyonda olduğundan omurgaya binen yük de oldukça azalmaktadır. Gün boyunca dikey olarak yaşadığımız dakikalarda omurgaya binen yük sebebi ile vertebra (omurga üzerindeki her bir disk) üzerindeki baskı yer çekimi sebebi ile artar. Yüzerken yer çekiminin bu olumsuz etkisini bertaraf etmiş oluruz. Böylece sinirler üzerindeki stres de hemen hemen yok olur.

Egzersiz yapan kaslar ortalama 4 hafta sonunda spora cevap vermeye başlarlar. Yani çalışan kas hipertrofi dediğimiz büyüme ve gelişmeye başlar. Bu da kası kuvvetlendiren ve bağlı olduğu kemik yapıyı daha rahat taşıyabilen bir yapıya dönüştürür. Yüzmeye başladıktan bir ay sonra sabahları daha dinç kalkmamızın ve gün içinde daha dik durmamızın sebebi budur. Tabi şunu da unutmamak gerek; sporu bıraktığımızda da yaklaşık bir ay içinde ağrılarımız geri dönecektir. Bunun sebebi de büyük ölçüde atrofi yani ilgili kasın küçülmesi, zayıflamasıdır.

Serkan Özkeskin

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir