Yüzücülerde Krom Tüketimi

By on 20 Kasım 2012

Yüzücü sporcularda krom alımı konusunda Hilmican VAROL‘un şunları yazdı.

Günlük ihtiyaç, yetişkinler için en az 25mikrogram, çocuklar için kilogram başına 0,1- 1.0 mikrogram kadardır. Normal bir diyetle beslenen kişilerde günlük krom alımı 5- 150 mikrogram arasındadır (ortalama 60mikrogram).

Kromun insülinin etkisine yardımcı olarak, glukozun hücre içine girişini artırdığı ve böylece kan şekerini düşürdüğü sanılmaktadır. Bu yüzden, bozuk glukoz toleransı ve azalmış insülin duyarlılığı doğrudan krom yetersizliğinin bir sonucu olabilir. Glukoz toleransı bozuk olan kişilerde beraberinde doku krom seviyesi de düşük ise krom tedavisi (krom klorür tarzında) önemli oranda artırmaktadır. Bununla beraber, krom, diyabet tedavisine yardımcı olacak bir ilaç değildir.
Krom, birçok gıda maddesinde “glukoz tolerans faktörü” adı verilen bir madde içinde bulunur.

Kromun bu kompleks şeklindeki formunun biyolojik aktivitesi daha fazladır. Glukoz tolerans faktörü birçok yiyecekte bulunur. Et, işlenmemiş tahıl, bira mayası ve peynir en iyi kaynaklardır.Krom metabolizmasının diğer eser elementlerin hiçbirinde bulunmayan bir ilginç özelliği de doku krom miktarının yaşlanmaya paralel olarak azalmasıdır. Tekrarlayan gebeliklerden sonra da doku krom miktarının azaldığı bulunmuştur.Pikolin asitin yüksek mertebe de hücrelere daha faydalı olabilmesi için krom, çinko, demir gibi maddelerin alınması gerekebilir.

Bundan dolayı Krom’un maksimum etkisi pikolinat asitle beraber ve Kombinasyonuyla ortaya çıkmaktadır. Bir insanın günlük 50mcg Krom alması yeterlidir. Genel olarak bayanların 30mcg ve erkeklerinde 50mcg almaları yeterli gelecektir.

Krom; Bira mayası, deniz meyveleri, et, peynir, işlenmemiş tahıl ve değişik mantarlar da bulunur.

Krom elementin getirdikleri

1- Vücutta İnsülin hormonunu düzene sokar
2- Vücutta Karbonhidratları enerjiye dönüştürür ve yağın yakılmasında yardımcı rol alır.
3- Vücutta Proteinlerin kaslara yönelmesinde yardımcı rol alır.
4- Vücutta az da olsa Testosteron hormonun artması yönünde fayda sağlar.

Krom eksikliğinin en önemli belirtileri
1- Vücutta şeker inişi ve çıkışı
2- Potentte sorun yaşama
3- Hipertansiyon

Sporcunun Krom alımı
Ağır idmanlara maruz kalan sporcuların 150mcg krom almaları yeterli gelecektir. Bayanların 100mcg almaları kâfidir. Vücut geliştirmede kromun kas gelişiminde bir performans gösterdiği bildirilmektedir. Bazı araştırmalarda 3 ay içinde 2 kilo kas hacmi sağlama olasılığı olduğu açıklanmıştır. Bu kadar başarılı olacağı konusunda net bir bilgi söz konu değildir. Fakat yardımcı bir etken madde konumunda faydalıdır. Daha fazla kas inşa etme pahasına Krom tabletleri yutmanın hiçbir anlamı ve mantığı yoktur. Krom alımında doz aşılırsa çıkması muhtemel yan etkilerden bazıları: baş ağrıları-el titremesi- tik hastalığı- kusma.
Paslanmaz çelik kaplarda yemek pişirme esnasında besinlere önemli miktarda krom geçer. Bunu da dikkate alarak günlük krom ihtiyacınızı ayarlayınız.

Doğal besinlerden krom alabilirsiniz.

Kaynaklar:
Sporcuların Optimal Beslenmesi (Dieter K. Baron- Çeviri:Prof.Dr.Sinan Ömeroğlu)
Nutrition For Swimmers
Fundamentals Of Nutrition For Fitness Conference 2011 İstanbul

Kaynak: www.yuzmeplus.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir