Yüzücülerin Yarışma Beslenmesi

By on 8 Aralık 2012

Yüzücülerin yarışma dönemi öncesi ve yarışma arası neleri ve ne ölçüde tüketmesi gerektiği konusunda Hilmican VAROL yazdı. Bakın ne diyor…

Yüzücü Beslenmesi

Yüksek miktarda yağ içeren yiyeceklerin tüketimini kısıtlayın
Karbonhidrat Kaybınızı karşılayın. Karbonhidratı yüksek bir diyet uygulayın,özellikle yarışmalardan önce buna dikkat edin.
Bol miktarda sıvı alın
Aburcuburdan ve özel karışımlardan kaçının
Yemek aralarında atıştırmayın
Dengeli beslenin gereğinden fazla protein yemeyin
Demir eksikliğine dikkat edin.

Hazırlanma ve Enerjiyi Geriye Kazanmak İçin

Sporcu Beslenme Yöntemleri

YARIŞMADAN ÖNCEKİ 1 HAFTA

Yüksek karbonhidratlı bir yeme planı yapın
Daha fazla pirinç ve makarna olmasına dikkat edin. Bu yiyeceklerde patatese göre daha fazla karbonhidrat bulunur.
Yemekler arasında karbonhidrat bazlı beslenme yapın(aşağıdaki listeye bakınız).
Yarışma öncesi antrenmanlar daha çok form tutmaya yönelik olacağından, yeme miktarınızı diğer zamanlara göre aşırı arttırmanıza gerek yoktur.
Doğru beslenmenin anahtarı, daha az yağ ile daha fazla karbonhidrat dengesi kurmaktır.

YARIŞMA ÖNCESİ YEMEK

Yarışma öncesi yemeği, yarışmadan 3 saat önce yiyiniz.(Isınmadan yaklaşık 3 saat önce).Bu yemek gece dinlenmenizden sonra kan şekerinizi üst düzeye çıkarabilmelidir. Yemek miktarı fazla olmamalı ancak yemekten sonra birkaç saat idare edebilmelidir. Bu yemekte yine yüksek karbonhidratlı yiyecekler tercih edilmelidir. Bu yemekte yine yüksek karbonhidratlı yiyecekler tercih edilmelidir.(ör: ekmek, hububat, meyve, makarna, pilav vb…)Yemeklerin az yağ içermesine dikkat edilmelidir. Az yağlı yiyecekler daha hızlı hazmedilir. Havuza girmeden önce bir miktar kahvaltı edin. Böylece karbon yakıt oluşması olanağı doğar. Su kaybınızı optimize etmek için sıvı alın. Bunu için spor içecekleri, taze meyve suyu veya su için. Kolalı ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Kahve, kakao ve çay sıvı kaybettirir. Sinirli ve heyecanlı olmaktan dolayı yemek yiyemiyorsanız, sıvı içecekleri deneyin.

ISINMADAN SONRA KAYBEDİLENLERİ KAZANMA

Isınmadan sonra derhal sıvı alın.(Havuzun kenarında içeceğiniz hazır olsun.)Spor içecekleri hem sıvıyı hem de karbonhidratı tamamladıkları için idealdir.Isınma ile yarış arasındaki süre bir saat veya daha fazla ise bir şeyler yiyin.Bu bölümün sonundaki “yarışmalar arasındaki atıştırmalar” bölümünü referans alın.En iyi yöntem gün boyunca azar azar ancak sıkça beslenmektir.Olanak buldukça arkadaki listeye göre azar azar yiyin.Sık ve azar azar yeme ve içme sizi gün boyu güçlü tutacaktır.Bir kerede ve çok fazla yemek kendinizi ağır ve rehavet içinde hissetmenize neden olur.Azar azar yemek en iyisidir,ayrıca gerçekten açlık duymanızı engeller.

YARIŞLAR ARASINDA YEME VE İÇME

Yarışlar arasındaki sürenin bir saati aşması durumunda, aralarda bir şeyler yiyin. Daha kısa aralarda kaybedilen sıvının su yada spor içecekleri için.Kapalı havuzlar nemli ve su kaybettirici ortamlardır.Uygun sıvı almak kan ve enerji pompalanmasını gün boyunca belirli bir seviyede tutmak için önemlidir.Gün içerisinde birkaç saatlik daha uzun bir ara varsa, biraz daha fazla bir şeyler yemelisiniz.Kendinize ait yüksek performans yiyecek ve içecekleri yanınıza alın.(Kantindeki ve çevre lokantalardaki yiyeceklere itibar etmeyin.)Özellikle içeceklerinizi taze ve soğuk tutacak, ayrıca zevkle içebilmenizi sağlayacak termoslarınız olsun.Her zaman en son ne zaman ve ne yiyip içtiğinizi belleyin yada not alın.Böylece yanlış beslenme olasılığınızı ortadan kaldırırsınız.Sıvı kaybı durumunuzu takip etmek için,çişinizin düzenli ve berrak olmasına dikkat edin.Koyu renk ve berrak olmaması durumunda sıvı alın.

Kaynak: www.yuzmeplus.com

One Comment

  1. Barbaros

    17 Mart 2017 at 14:55

    Merhaba benim 5 gün sonra yüzme yarışlarım var yaşım 13 iyi bir yüzücüğüm yarıştan once ne yemeliyim ve yarış arasında bir avm de yemek yiğeceğiz ne yemeliyim birde powerade hangi renk içmeliyim cevap verirseniz çok sevinirim

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir