Serbest Stil Nasıl Yüzülür?

By on 31 Ocak 2014

Serbest stil yüzmede vücut pozisyonu gergindir. Yüzme kuvvet gerektirmeyen tamamen teknik bir branştır. Bu sebeple kendimizi sıkmadan, kaslarımıza çok fazla ihtiyaç duymadan doğru teknikle yüzmek gerekir.

Serbest stil yüzerken, yüzümüz mümkün olduğu kadar su içindedir. Başımızın tamamını suya gömmeye gerek yoktur. Sadece nefes almak için başın dışarı çıkacağını kabul etmek gerekir. Yüzme sırasında nefes verirken, çenemiz göğüse yakın olmalıdır ve nefesi su içinde göğse doğru veririz. 

Serbest stilde yüzerken nefesi ağızla alırız ve ağız – burun yolunu kullanarak veririz.

Kol çalışmasında omuz orijindir. Sudaki sürtünme, havadaki sürtünmeye göre daha fazla olduğu için, kolunuzu ileri doğru uzatırken mümkün olduğu kadar havadan ileriye doğru uzatmanız gerekir. Eğer su içinde sürterek ileri doğru uzatmaya kalkarsanız, suyun direnciyle karşılaşırsınız. Bu da sizin hızınızı kesecektir ve daha çabuk yorulmanıza sebep olur.

Sporculara kol tekniğini öğretirken, düz- bükülü – düz prensibinden yararlanırız. Kol uzandığında düzdür, suyu çekerken bükülüdür, Pres yaptıktan sonra tekrar düzdür, kolu sudan dışarı çıkartırken yine bükülüdür. Bu prensibi uygulamaktaki amaç, kaslardaki stresi azaltmak, çalışan kasları dinlendirmek içindir.

Bacaklar gergindir, kalça eklemi orijindir. Bacaklar makas gibi kullanılır, dizleri çok fazla büküp onlardan kuvvet almaya gerek yoktur. Ayak bilekleri bir balerin gibi veya arabanın gaz pedalına basar gibi uzatılır, ayak parmak uçları birbirine yakın, topuklar da birbirine uzak olabilir.

Serkan Özkeskin

Marmara Spor Kulübü

Yüzme Eğitmeni