Kurbağlama Stil Nasıl Yüzülür?

By on 11 Ocak 2014

Kurbağalama stil, dikkat edilmesi gereken noktası en fazla olan ve en fazla koordinasyon gerektiren karmaşık bir branştır. Öğretim aşamasında sporcu da antrenörü de çok zorlanır.

Öğrendikten sonra ise yüzme aşamasında kolun ve bacağın güçlendirilmesi gerekir.

Kurbağalama stil öğretiminde  makara sistemi kullanılır. Kurbağa kolu yapan sporcu su içindeyken el bileklerinde ve ayak bileklerinde ip varmış gibi hareket eder.  Sporcunun bu koordinasyonu öğrenmesi gerekir.

Kurbağalama stilde ilerleme tamamen su altında olur. Ayağın ilerlemeye etkisi % 95, kolun ilerlemeye etkisi % 5 tir. Sporcu sadece nefes almak için başını dışarı çıkartır, onun haricinde ilerlemek için su içine gömülür. Sporcu, su içinde ilerlerken ayak vuruşundan sonra yeni bir kol yapmaz. Mutlaka arada bir bekleme süresi vardır. Çünkü ayak vuruşu sayesinde elde edilen ivmenin tamamlanması gerekir. Temel eğitimde çocuklara kurbağa yüzmede uzanma öğretirken ivmenin tamamlanmasını beklemeleri için kayma sırasında 1-1001 , 2-1001 , 3-1001….. şeklinde sayması istenir. Sayma sırasında kol ve bacaklar çalışmaz, sadece uzanma vardır.

Serkan Özkeskin
Marmara Spor Kulübü
Yüzme Eğitmeni