Sahte Yüzme Kursları

By on 30 Mayıs 2014

İddialı bir başlık, farkındayım! Ama daha yumuşak bir üslup bulamıyorum çünkü tepkiliyim böyle şeylere. Vebalini biz ödüyoruz, uzun vadede olan bizim gibilere oluyor.

Açalım biraz konuyu:

Artık her şey internet üzerinden oluyor. Kendinize veya çocuğunuza yüzme kursu mu arıyorsunuz? Girin internete, yazın hazreti google’a yüzme kursu diye… size bir sürü kurs önersin. Buna bir itirazım yok. Ben de böyle yapıyorum. Ama şunu da ihmal etmiyorum; şehir fırsatları sunan bir siteden hizmet mi satın alacağım, giriyorum internete, o site hakkında daha önce yazılmış şikayet var mı bakıyorum. Bir özel hastane mi gerekli, aynını yapıyorum. Yani muhatap olacağım kurumun sadece kendi internet sitesini değil, başkalarının yorumlarını da inceliyorum.

Vakit darlığından dolayı, gecenin bir vakti çocuğa bir yüzme hocası bulmak, ilk fırsatta da başlatmak her ebeveynin isteğidir ancak sonu hüsranla biten bir çok kötü örneğe de davetiye çıkaran bir tezcanlılık örneğidir!

Boynuz kulağı geçermiş!

1997 yılından beri yüzme eğitimi işi yapıyorum. Daha ne kadar yaparım bilemiyorum ancak bu yazıyı kaleme aldığım şu günlerde mesleğimde 19. yılımı çalışıyorum.

Bize yüzme öğrenmek için gelen ve nihayetinde öğrenen, internet ile arası iyi olan üyeler tanıyorum. Bu girişken arkadaşlar 10 TL. ye bir internet alan adı satın alıp, 100 TL. ye de yayınlamak için bir sunucu kiralayarak 110 TL. ye bir internet sitesi sahibi olabiliyorlar. Yani bize müşteri olarak gelip de, rakip olarak camiaya adım atan girişimcilerden bahsediyorum! İnternet sayfasında kullandıkları arayüz yani tema ücretsiz, bu siteye koyacakları içerik, yani fotoğraflar, yazılar, bilgiler vs. hepsi sağdan soldan başka sitelerden kopyala-arakla yöntemi ile alınıyor, sonuç: alın size bir yüzme kursu web sitesi.

 

Bir düşünün; bu internet sitesi sayesinde, özel yüzme dersi isteyen bir müşteri bulabilirsiniz. Bir de müşterinin kendi havuzu varsa, oh ne ala. Bir eğitmen olarak havuz bulma ve havuz kirası ödeme derdiniz olmayacak demektir. Bir saatlik özel ders için alacağınız ücret bu zamanki para ile 100 TL. dir. Yani sizin internet sayfanız için 1 yıllık harcamanızın karşılığı olan parayı sadece ve sadece tek bir derste çıkarıyorsunuz. En az 8 derslik bir paket uygulanır ve kazanacağınız ücret 600-800 tl. arasında olacaktır. Yani 8 yıllık internet masrafınız bir müşteriden karşılanıyor.

İşin bu kısmı beni çok ilgilendirmez ama bu bedeli ödeyen ve mağdur olan birçok insan tanıyorum. Yaptığı hatalı seçim yüzünden ağzı yanmış, pişman olmuş, su korkusu daha artmış bir sürü mağdur üyemiz oldu. İnanın bu kişilere yüzme öğretirken, su ile tekrar barıştırmaya çalışırken normalden daha fazla yoruluyoruz. Keşke daha önceden böyle bir mağduriyet yaşamamış olsalardı da bize ham vaziyette gelselerdi. Sahtekar kişilerin yüzünden mağduriyet yaşayanlar sadece onların ağına düşen müşterileri değil, bizler de mağdur oluyoruz.

Peki ne yapmalı?

Yakın çevrenizde daha önceden yüzme eğitimi almış kişiler varsa, onların referanslarına göre hareket edin.

Şikayet sitelerini inceleyin. Hakkında şikayet yazılmış yüzme eğitmeni veya kurs var mı inceleyin.

Aceleci olmayın. Birkaç gününüzü feda ederek, görüştüğünüz kursları ziyaret edin. Web sitelerinde taahhüt ettikleri standartların uygulanıp uygulanmadığını inceleyin.

Eğitmenlerin mesleki geçmişlerini, tecrübelerini sorgulayın.

Kurs alacağınız kurumun, resmi olup olmadığını sorgulayın. İlgili bakanlıklara bağlı olup olmadığı önemlidir.

Sadece yüzme öğreten bir kurum pek güvenli değildir. Yüzme öğretmenin yanında mutlaka müsabık sporcu yetiştiren, resmi yarışmalara katılan kulüpler tercih edilmelidir.

Görüştüğünüz bir kursu, görüşmeyi planladığınız diğer kurslara sorun. Çekinmeyin.

Fiyatta pazarlık yapın. Eğer pazarlık yapmanıza müsaade ediyorlarsa, oradan uzaklaşın. Çünkü eğitimin pazarlığı olmaz. Kendine güveni olmayan kurslar pazarlık yapar!

Daha ucuza iki ayda öğreneceğiniz bir beceriyi, ehli ellerde 1 ayda öğrenebilirsiniz. Ucuz alacak kadar zengin olduğunuzu zannetmiyorum!

Serkan Özkeskin 

2 Comments

  1. Pingback: YÜZME KURSU ARAŞTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  2. Pingback: ACEMİ YÜZÜCÜLERDE PALET KULLANIMI

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir