Kursa Gidiyorum Ama Stilim Düzelmedi!

By on 5 Şubat 2014

Soru:
Merhaba;

Daha önce tatillerde sıkıntı çekmeyecek kadar yüzebiliyordum fakat oturmuş bir stilim olsun istedim ve belediyenin yüzme kurslarına katıldım. Yaklaşık 4 aydır haftanın 2 günü 1 saatlik tempoyla derslere aksatmadan gitmekteyim.Fakat geçen süreye rağmen hala 50 metre yüzemiyorum.Hocama bu konuyu sorduğumda suda daha önceki bilgimden dolayı kendimi kastığım ve bu yüzden enerjimi erken tükettiğimi söyledi.Bunu söylemesinden 2 ay geçmesine rağmen hala bu sorunu çözemedim ve hala 50 metre yüzemiyorum.Bu konuda bana verebileceğiniz herhangi bir tavsiye ya da yönlendirebileceğiniz bir program var mı?

Cevabınız için teşekkürler.

Yunus ÇINAR

Cevap:

Sporda iki tür “ket vurma” vardır.

Biri “olumlu ket vurma”, diğeri ise “olumsuz ket vurma” dır.

Daha önceden öğrenilmiş yanlış bir beceri sonradan öğrenilmesi amaçlanan yeni bir beceriye olumsuz yönde ket vurur. Özetlemek gerekirse; öncelikle sizin yanlışlarınızı unutturup yerine doğruları yerleştirmek zordur. Hiç yüzme bilmeyen biri, sizin seviyenizdeki birine göre daha kolay öğrenir. Bunun sebebi de yukarıda bahsettiğim gerçeklerdir.

Hiç yüzme bilmeyen biri 1-2 ay içinde su üzerinde durabilir ve kendi can güvenliğini sağlar seviyeye gelebilir. Bu genellikle böyledir. Ancak yüzme bilip de tekniğini geliştirmek için herhangi bir zaman verilemez. Bu süreç kişiye göre değişir. Sizin sportif yatkınlığınız, spor geçmişiniz, genetik beceriniz, eğitmeninizin tecrübesi vb. etkenler öğrenme sürecinizi kısaltabilir de uzatabilir de.

Bu konuda size verebileceğim bir tavsiye “sabır” olacaktır. Ayrıca görsel olarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sadece haftada iki gün uygulamalı yüzme eğitimi ile sınırlı kalmayın. Bulabildiğiniz kadar yüzme tekniği içeren video izleyin. Yüzme yarışmaları izleyin. İyi yüzen birilerini gözlemleyin. Böylece görsel hafızanızı da doldurmuş olursunuz. Farkında olmadan zamanla iyi bir yüzücüyü model alıp onun gibi yüzebilirsiniz.

Eğitmeninizin yüzme tekniğini inceleyin. Profesyonel yüzücüler gibi yüzüp yüzmediğine bakın. Şayet kendisi doğru teknikte yüzemiyorsa size de pek faydası olacağını zannetmiyorum! Nasihatten çok model olmak gerek.

Serkan Özkeskin