Acemi Yüzücülerde Palet Kullanımı

By on 5 Temmuz 2014

Yetişkin bireylere yüzme öğretirken, eğitim sürecinin bazı aşamalarında ayak paleti kullanılması gerekebilmektedir. Hangi hallerde gerekir sorusunun yanıtına geçmeden önce, bu işin mutlaka eğitmen kontrolünde yapılması gerektiğini vurgulamak isterim.

 

Laf lafı açıyor, -eğitmen kontrolü- derken; -Gerçek yüzme eğitmeninden bahsediyorum-. Önüne gelen, yüzme hocasıyım diye ortalıkta dolanıyor. Hasbel kader bir de kurban yani müşteri buluyor, seyreyleyin curcunayı: Daha hiç yüzme bilmeyen adama ayak paletini giydirip yüzdürmeye çalışan birini görürseniz, orada durmayın hemen kaçın!

Yüzme bilmeyen kişiye palet verilmez. Ayak paleti, suda durmayı ve ilerlemeyi kolaylaştırdığı için ilk günden itibaren yetişkin öğrencisine palet giydiren eğitmen, acemi eğitmendir. Öğrencisinin gözünü boyamak için böyle bir şey yapıyordur. Aman dikkat! Çünkü ayak paleti krampa sebebiyet verir. (Kramp konusunu bir sonraki makalemizde ayrıca ele alacağız.) Şimdi devam edelim:

Hangi hallerde ve nasıl palet kullanılmalı?

İster yetişkin ister çocuklar için olsun, yüzme öğrenirken uygulanacak olan palet çalışması ve prensipler hemen hemen aynıdır.

Yüzme eğitimi verilen havuzlarda genellikle kauçuk turuncu paletler kullanılır. Bu ürünler çeşitli markalar tarafından üretilmekte olup, piyasada bulabileceğiniz en ucuz ve en kullanışlı paletlerdir. Yekpare ve yumuşak oluşları tercih edilmesindeki diğer bir etkendir. Eğitim süreci sonunda paletler kullanılamayacak hale geleceğinden, ucuz olan turuncu paletlerin tercih edilmesini öneririm.

-Ayak vuruşu sırasında dizini gereğinden fazla büken yüzücülere palet kullandırılabilir.

-İyi yüzen sporculara teknik eğitim verilirken palet kullandırılabilir.

-Kelebek stil öğrenmekte olan sporculara palet kullandırılabilir.

-Bacak kaslarının kuvvetli ve dayanıklı olması için yüzücülere palet kullandırılabilir.

-Teknik eğitimini tamamlamış olan yetişkin kursiyer yüzücüler, uzun mesafe yüzme çalışmalarına başlayacakları yeni döneme, palet ile geçiş yapabilirler. Palet sayesinde kendilerine olan güvenleri artacak, antrenmandan keyif alacaklardır. Uzun mesafe yüzerken ayak vuruşlarındaki hatalar azalacak, böylece antrenmanın sonunu getirebileceklerdir.

Bu dönemin başlangıcında palet kullanımına çok dikkat edilmesi gerekir. Bir antrenman süresinin tamamında palet kullanılmamalı. Örneğin 1 saatlik bir çalışma programının 30. dakikasından sonra sporcuya palet verilebilir. Tüm antrenman boyunca palet kullanmak sporcuda tembelliğe yol açabilir. Daha da kötüsü bağımlılık yapabilir.

Yüzerken palete olan bağımlılık nedir, nasıl önlenir?

Paletin sağladığı kolaylığı yaşayan her yüzücü adayı, bilinçli kullanmadığı sürece palete bağımlı hale gelir. Paletin hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak sporcu üzerinde sağladığı katkıdan kurtulmanın tek yolu “azaltarak bırakma” yöntemidir.

Periyodik zaman dilimleri sonunda paletin ucundan keserek, paletin desteğini azaltma yöntemine “azaltarak bırakma” yöntemi diyoruz. Böylece sporcu, paletin azalan etkisine daha kolay uyum sağlayabilir.

Uyarı !.

Palet ile daha hızlı yüzmek mümkündür. Sadece bu yüzden denizde de paleti tercih eden bir sürü insan görüyoruz. Paletin verdiği özgüven sayesinde kıyıdan daha uzaklara açılma eğiliminde olan kişileri buradan uyarmak zorundayım.

Palet hızlandırır ancak o hızın karşılığında da aynı oranda kaslarınızı yorar. Bizler Akdeniz insanıyız, sıcak kanlıyız. İstesek de soğuk kanlı olamayız. Yani denizde yaşayacağımız bir kramp durumunda panik yaparız. Bu ihtimali aklınızdan çıkarmayın.

Serkan Özkeskin

45 Comments

 1. E tore

  11 Eylül 2014 at 12:35

  Acemi yüzücüler için palet kullanımı ile ilgili bilgilerinizi çok faydalı buldum. Ben 46 yaşında, ilk defa yüzme dersleri almaya karar verdim. (dizlerimdeki problemden dolayı yüzme önerildiği için) . Kursta sizin sırasıyla anlattıklarınız ve benim diğer sitelerden de okuduğum eğitimleri bana da verdiler. Ancak bir türlü ayak vuruşunda istenilen tekniği öğrenemedim. Yüzme tahtası ile 25 metrelik havuzda baştan sona gidemedim. 20 metre civarlarına ancak gidebiliyordum. Bu nedenle de ayak vuruşunu hallademediğim için bir sonraki aşamaya geçemedim. 2,5 – 3 ayın sonunda ( 20 ders falan aldıktan sonra) paletle eğitim vermeye karar verdiler. Paletle herhangi bir problem yaşamadan yan yüzme, tam emin değilim ama “yüksek dirsek” yapmaya başladığım sırada yaz tatili dönemine girdiğimiz için ara verdim. Ama paletsiz olarak eskiden gittiğim uzaklığın yarısına bile gidemiyorum. Şimdi yeniden derslere devam edeceğim. 5 ayda ayak vuruşunda yol alamam konusunda sizin bir öneriniz var mı? (Not: haftada 2 bazen 3 kez ortalama 90 kadansla 30-40 km dağ bisikleti sürüyorum)

 2. admin

  11 Eylül 2014 at 14:54

  Merhaba, eğitmeninizin palet desteği vermesi isabetli olmuş.

  Palet ile devam etmelisiniz, zamanla nasıl bırakacağınız konusunda da makalede ilgili açıklamayı bulabilirsiniz.

  Muhtemelen yapmakta olduğunuz bisiklet sporu size olumsuz ket vurmakta.
  Bu konu ile ilgili açıklayıcı bilgi için “kursa gidiyorum ama stilim düzelmedi” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

  sevgiler..

 3. ömer forum

  26 Mayıs 2015 at 22:07

  Ben 41 42 numara palet aldım eve geldim ve çorabımı çıkarıp hemen denedim ama benim Ayağım 40 41 olmasına rağmen takamadim acaba suylamı takacagiz daha rahat takmak için lütfen yardımcı olun

  • admin

   20 Haziran 2015 at 14:26

   evet, ıslatarak giyilmektedir.

 4. Merak

  9 Temmuz 2015 at 15:21

  hocam yaklaşık 5 senedir sürekli bir şekilde yüzüyorum.Kış ayları hariç geri kalan aylar yüzmekteyim.Kendime bir palet aldım denizde Yüzmek için. Bunu aynı zaman da otel havuzunda da kullanmam da bir sıkıntı olur mu havuz biraz küçÜk

 5. admin

  9 Temmuz 2015 at 17:37

  Merhaba, küçük havuzda sizin seviyenizdeki biri için gerekli olduğunu şahsen düşünmüyorum.
  Havuzu daha da küçültmüş olursunuz.

 6. Ayhan

  23 Temmuz 2015 at 16:14

  Hocam merhaba ben 2 sene önce 1 ay yüzme kursuna gittim. ama ayaklarımı dümdüz uzattığımda olması gereken gibi kaval kemiği ile ayak sırtı düz bir çizgi olmuyor, ben bileğimi o kadar bükemiyorum, bu sebeple ilk öğretilen suda tahta ile yüzmede sadece ayaklar kullanıldığı için neredeyse hiç ilerleyemiyorum. o zamanlar hocam ayağını yanlış yapıyorsun diyordu ama ben zaten daha fazla da bükemiyorum ki. bir çözüm de söylemedi öyle kaldı. bu yüzme işine çok taktım arkadaşlarım bazen denize çağırıyorlar ama bu sebepten gitmek istemiyorum. üstelik sahilde oturuyorum. palet kullanarak ayak bileğimin duruşunu düzeltebilir miyim. suya düşsem boğulmam bu sebeple kısa bir palet alıp havuzda bu şekilde deneyerek öğrenmek istiyorum. Sizce ne yapmalıyım, herkes sahilde olduğum için yüzme biliyordur gözüyle bakıyor utanır oldum 🙁

  • admin

   24 Temmuz 2015 at 02:57

   Bir çok insanın ayağı sizin gibi olabiliyor. Böyle durumlarda palet kullanmak iyi bir tercihtir. Genellikle havuz eğitimlerinde ayak bileğinin uzanabilmesi için uzun palet kullandırdığımız oluyor. Paletin gazına gelip tehlikeli bir şekilde derinlere açılmamak şartı ile palet kullanmanızı tavsiye edebilirim.

 7. Ayhan

  24 Temmuz 2015 at 09:59

  Peki hocam zamanla ayak bileğim düzelir mı yoksa hep palete bağımlı mı olurum? kısa bir palet almayı düşünüyorum önerdiğiniz model marka var mıdır?

 8. hayalperest

  31 Temmuz 2015 at 15:04

  Merhaba, siteniyi yeni farkettim ve bu durum beni çok mutlu etti.ben suya aşık birisiyim.suda durabiliyorum.fakat yüzmeyi bir türlü olması gerektiği gibi beceremiyorum.bu durum pisikolojikte olabilir. çünkü su derinleştikçe korkuyor ve panik haline geçiyorum. özelliklede kıyıdan ilerlerleyerek açılamiyorum.direk derinden suya girmem gerek. kendimce pisikolojik olarak nitelendirdiğim bu durum,yüzme kursuyla acaba düzelirmi ? birde suda kendimi güvende hissedebilmek için özellikle palet kullanıyorum. bununda bir hata olduğunu yazılarınızdan anladım.

 9. Merve Yılmaz

  25 Kasım 2015 at 18:27

  Hocam aydınlatıcı yazınız için çok teşekkür ederim. Benim size danışmak istediğim bir husus var. Doktorum, omuz ve kalça kaslarımın oldukça güçsüz olduğunu ifade etti ve yüzmemi salık verdi. Üç yıldır haftada bir gün- iki saat olmak üzere havuzda yüzüyorum. Fakat çoğunlukla omuzlara asılıyor, ayak çırpmaları ihmal ediyorum. Ayaklarımı çırptığım zaman ise tam olarak kalçadan vuruş yapamıyor, dizlerimi kırıyorum. Bundan ötürü kalça ağrılarım hiç geçmiyor. Acaba palet kullanmayı bana önerir misiniz? Nasıl bir düzen içinde kullanmalıyım? Size şimdiden sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hürmetlerimle…

 10. admin

  7 Aralık 2015 at 22:48

  Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun.
  Şayet müsaitseniz haftada en az 2 gün 1’er saat yüzmenizi tavsiye ederim.
  Ucu kısa paletleri kullanmanız size yarar sağlayacaktır diye düşünüyorum.
  Doğru ayak vuruş tekniği konusunda destek almanız ve öyle uygulamanız alacağınız keyifi ve faydayı artıracaktır.
  Kolay gelsin.

 11. batu bidak

  16 Şubat 2016 at 22:13

  Bu hadise bi bende var saniyordum. Palet bagimlisi olmusum meger. Yuzmeyi unuttum ben. 7 yildir palet kullaniyorum. Havuzda kullanmak icin paletin ucunu kesmistim. Bacak kaslarimi calistirsin diye. Artik suda paletsiz Duramiyorum. Paletsiz 10 metre bile gidemem galiba.

  • admin

   17 Şubat 2016 at 13:58

   Muhtemelen ilk zamanlardan itibaren palet desteğini uygun dozdan fazla almış olabilirsiniz. Temel eğitim döneminde belirli zaman aralıklarında kullanıp bazen de bırakmak gerekir. Zira bünyemiz paletin sağladığı desteği kendisine mal edecektir ve o bölgedeki gelişimini durduracaktır. Profesyonel destekli ve uygun dozda alınan zehir, panzehir görevi görür. Ama aşırı alımda zehir olur! Palet kullanımını da buna benzetebiliriz.

 12. Emine çoğal

  28 Mayıs 2016 at 00:53

  Ben 2 buçuk aydır yüzme kursuna gidiyorum aşırı derecede su fobim vardı psikiyatri desteğiyle başladım hep paletle yüzdüm ama bu gün hoca paleti çıkar dedi ama ben yine korkmaya başladım sanki ilk güne döndüm ayaklarımı çırpamıyorum sanki batıcakmışım gibi oluyor zamanla geçermi acaba şimdiden teşekkürler.

 13. admin

  28 Mayıs 2016 at 00:59

  Hocanıza güvenin, sizden yapamayacağınız birşeyi istemez. Birden çıkarmaktan endişe ediyorsanız, uçlarından keserek arada bir kısaltın paletlerinizi. Gün gelecek kesecek bir yer kalayınca bağımsızlığınızdan kurtulmuş olacaksınız.

 14. Halil Er

  15 Temmuz 2016 at 17:44

  Merhaba hocam, öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Ben yaklaşık 15 senedir yüzme bildiğimi düşünüyordum ancak 2 sene önce daha doğru ve olması gerektiği gibi yüzebikmek için kursa gittim, sizin de bildiğiniz gibi bilmeyen birine öğretmek çok daha kolay, şimdi serbest dalışa merak sardım ve omer marka palet aldım. 1 kere kullandım 24 saat sonra 2 ayağımın altı da aşırı derecede ağrı ve hafif su toplaması yaptı, sanırım palet vurmayı bilmiyorum . Bu ağrılar ve şişlikler en kısa zamanda ne şekilde düzelir acaba, arkadaşlara tavsiyem lütfen eğitim almadan yolda dahi yürümeyelim. Teşekkürler

  • admin

   15 Temmuz 2016 at 22:48

   Merhaba, kulübümüzdeki sualtı hokeyi sporcuları bahsettiğiniz türden scuba paletleri kullanıyorlar ve ciddi anlamda hızlı ve kuvvetli ayak çalışıyorlar. Buna rağmen ayaklarında bahsettiğiniz türden sıkıntı yaşanmıyor. Onların çorap giydiklerini görüyorum. Size de tavsiyem paletleri çıplak ayakla değil de çorap yardımı ile kullanmayı denemenizi önerebilirim. Zira paletin tasarımında bir hata olduğunu düşünmüyorum. Onun haricinde hatalı kullandığınızı da düşünmüyorum.

 15. mehmet

  17 Temmuz 2016 at 23:44

  Merhaba hocam benim oğlum 10yaşında üç aydır yüzme kursuna gidiyor geçen hafta ortada yuzdurdu hocası havuzu başa baş gidecekti ama iki kez tahtaya gitti sonra tahtasiz gidince nefesi daraldı nefes yetmedi ağlayarak havuzdan çıktı nefesim yetmiyor diye sizce bu normal halmi ?

  • admin

   22 Temmuz 2016 at 09:28

   En uzun yolculuklar küçük adımlarla başlarmış, daha ilk deneyimi. Normaldir 🙂

 16. Özkan

  25 Temmuz 2016 at 19:49

  Merhabalar ben 18 yaşındayım ama ayaklarım küçük 38-39 giyiyorum ayakkabıda ama palet ebatları 36-37 olarak aldım 7 yaşımdan beridir yüzüyorum kasım aralık ocak şubat mart bu aylar haricinde hafta sonları ve hafta içi olmak üzere haftada 3-4 defa denize girerim ama geçen hafta pazar günü paletlerimi giydim kulak tıkacılarımı taktım ve gözlüğü alıp biraz açıklara doğru ilerledim 15-20 dk su içinde durdum ama sonra ayak parmak uçları ve ayak tabanımda böyle uyuşma gibi birşey hissetmeye başladım ayaklarımı haraket ettirirken ayaklarıma sanki buz sürüyorlar gibi hissediyordum yavaş yavaş tekrar kıyıya geldim paletlerimi çıkardım biraz dinlendikten sonra paletsiz yüzmeye başladığımda uyuşma hissi kaybolmuştu bu uyuşma neden kaynaklanıyor olabilir

 17. Deniz

  11 Ocak 2017 at 21:06

  Selamlar
  Bel fıtığı için sırt üstü yüzme tavsiye ediliyor. Detay yada süre nasıl olmalı hocam?

  • admin

   27 Ocak 2017 at 18:19

   Herhangi özel tarif söz konusu değil. Yüzme sıklığı ve birim antrenman süresi tamamen size aittir. Sadece balıklama atlamanın yasak olduğunu söylemeliyim. Unutmayın; antrenmanda ağrı demek dur demektir!

 18. Erdem

  5 Şubat 2017 at 10:59

  Hocam ben yüzerken palet üste çıkıyor ve hocamız buna kızıyor ilerleyemiyorum ayak vuruşunu bilmiyorum ne yapmalıyım nasl ogrenmeliyim

  • admin

   25 Şubat 2017 at 13:12

   youtube/serkanozkeskin kanalını düzenli olarak takip etmeni tavsiye ederim..

 19. Hande

  4 Mart 2017 at 10:37

  Merhaba Kızım 4.5 yaşında ve 6 derstir özel yuzme dersi aliyor.Ilk asamayı tamamladı.Vücut gelisimi yaditlarina gore iyi.Hocamız palet istedi.Küçük olduğu için endiselerimiz var.Erken mi yada fazla zorlanırmı?Haftada 2 saat ders alıyor.Yanlış birşey yapmak istemiyoruz.Bu yaslarda olmadı gereken nedir?Teşekkürler.

  • serkan

   4 Mart 2017 at 10:48

   Hande Hanım, palet gibi yardımcı ekipmanlar teknik geliştirme döneminde kullanılmaktadır. Teorik olarak 4,5 yaşında ve henüz sadece altı özel ders almış bir yüzücü adayına şahsen palet vermem. Pratikte ise çocuğunuzun durumunu bilmediğimden eğitmeninize saygısızlık etmemek için haklarını teslim etmek zorundayım. Yorumum naçizane kişiseldir. Zira hali hazırda ders almakta olduğunuz için konuya müdahil olmam yakışık almaz. Saygılar

   • Hande

    4 Mart 2017 at 11:22

    Teşekkür ederim.Haklısınız.Sizi anlıyorum.Bizde bu konuda bilgi sahibi değiliz ve soz konusu olan çocuğumuz.Hata yapmak istemiyoruz.Tavsiyenize ihtiyacımız var.

 20. Demir

  9 Mayıs 2017 at 14:01

  Merhaba lisanlı yüzücüyüm lise döneminde aktif bıraktım sormak istediğim bir otelin havuzubu dporklubu dozde kıralamış ve yuzme dersi veriliyor 4yasına yenı gırcek yegenımde baslDı 1.5aydır ve palet kullandırıyorlar artık oyleymış biz paletı hıxlı yuzmek ıstedıgımız gerektgı zamn kullnıoduk ve cok tercıh ettrmyolarsı sımdıkı zorunluluk neden daha kasları yenı gelışen cocugun paletle kokaytrılmış bır yuzme ogrenmesı normal mı palet ne alaka

  • serkan

   10 Mayıs 2017 at 19:09

   Bu konudaki fikrimi yukarıdaki yorumlarda belirtmiş bulunmaktayım.

 21. Deniz

  21 Haziran 2017 at 17:46

  Mrhblar sayın hocam kızım 4.5 oğlum 7 yaşında. Temel yüzme eğitiminin 5 dersindeyiz. Eğitmenimiz kızıma kısa oğluma uzun palet istedi.4.5 yaş için paletli eğitimi tavsiye etmediğinizi yazılarınızdan takip ettim.ama eğitmenimiz zorunlu tutuyor.ne yapmalıyım Nasıl paletler almalıyım.teşekkür ederim.saygılar

  • serkan

   21 Haziran 2017 at 18:52

   Merhaba, eğitmeninizin işine karışmam doğru olmaz. Şahsen yüzme bilmeyen çocuklara palet verilmesini doğru bulmuyorum. (Önce can güvenliği, sonra teknik çalışma)
   Can güvenliğini kazanmış kursiyere palet kullandırılabilir! Spor malzemesi alımı için decathlon mağazalarını tavsiye edebilirim.
   Saygılarımla.

 22. Ferit

  25 Haziran 2017 at 00:30

  Merhabalar hocam ben yeni bir yarı profesyonel palet satın aldım içinde plastik bir parça var onu çıkarmam gerekirmi ayağımı acıtıyor

  • serkan

   25 Haziran 2017 at 17:45

   Paletin ezilmemesi için kullanmadığınız zamanlarda o parçayı içine koymalısınız. Kullanacağınız zaman çıkarın.

 23. Ahmet

  5 Temmuz 2017 at 11:52

  Hocam merhaba ben yaklaşık 2 yıl yüzme eğitimi aldım ve şu an palet almayı düşünüyorum bildiğiniz gibi palet türleri 2 çeşit bir kısa birde uzun olan türleri var ben uzun olanlarından almayı düşünüyorum ne dersiniz doğru seçimi olur

  • serkan

   10 Temmuz 2017 at 02:09

   Ben kısayı tercih ederim.

 24. adnan

  22 Kasım 2017 at 05:04

  Hocam kolaylıklar dilerim.. havuzda easybreath gibi şnorkel maske kullansam komik olur mu ?

  • serkan

   22 Kasım 2017 at 08:21

   Kanımca bu tür ürünler daha ziyade deniz veya göl ortamında kullanım için tasarlanmıştır.

 25. İmdat

  17 Temmuz 2018 at 08:07

  Merhaba hocam ben yüzme biliyorum ama ama suyun üstünde durabilecek kadar yani acemiyim palet almak istiyorum deniz için sizce uzun paletmi yoksa kısamamı hangisi daha iyidir benim için yardımcı olursanız sevinirim

 26. Sevil

  25 Temmuz 2018 at 11:31

  Iyi günler 5 yaşındaki kızımı yüzme kursuna yazdırdım paletle çalıştırıyorlar uygun mu sizce

 27. uğur

  31 Temmuz 2018 at 14:24

  İyi bir yüzücü olduğumu düşünüyorum.Şimdi ise şnorkel aldım.Suyun altını izlemek çok hoşuma gitti diyebilirim. Bir de palet almayı düşünüyorum.Su altına inerek balıkları izlemeye çalışacağım.İlkten kıyafet almak istemiyorum.Beceremezsem çok masraf etmek istemiyorum. İlk etapta apnea scuba palet diye geçen paleti alsam işimi görür mü ? şnorkelim de çok kaliteli sayılmaz.onu da apnea almayı düşünüyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

 28. Kaan

  6 Ekim 2018 at 00:25

  Ücretsiz bir yüzme kursuna gidiyorum. Haftada iki seans(1’er saat)tan 4 hafta yani 8 derslik bir kurs. İkinci dersi yaptık bugün. Yani totalde 2 saat oldu. Yüzme tahtasıyla fazla ilerleyemiyorum, ya nefes alırken dengem bozuluyor veya ilk harekete başladığımda. Eğitmen palet kullandıracak 3. dersimizde havuzda ayağıma uygun yoktu satın al dedi ”orada durmayıp hemen kaçayım” mı ? Hocam.

 29. perihan soydal

  7 Ocak 2019 at 11:10

  serkan bey merhabalar. çocuğum 1 buçuk aydır havuza gidiyor. bu hafta palet istediler. aldık fakat ayak bileğini vurdu yuzerken. ayak numarasından küçük mü almalıydık acaba? bilemedik. ayak bilekeri çok ince. bant veya flaster yapıştırsak yuzerken engel olur mu tekniği doğru öğrenmesine?

 30. Bedirhan

  1 Temmuz 2019 at 19:05

  Merhaba Hocam kısa bir sorum olacak paletin markası veya yapısı önemlimidir ? yani ucuz diye ucuz markalardan alsak sağlıklı olurmu ?

 31. Tskkur edetim

  29 Ağustos 2019 at 22:50

  Sayin hocam yuzme biliyorum ancak paletle sirt ustu ayaklari diz ve kalcadan kullanarak dinlenmeden en az 500 metre hizli gidiyorum en rahat poxisyon sirt ustu geliyor 1km gittigim oldu birde donusu var tabi oneriniz veya tavsiyenizi rica etsem

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir