Yüzme Kas Yapar Mı?

By on 12 Aralık 2013

Bu soruya cevap bulabilmek için öncelikle açıklık getirmemiz gereken bir husus var:

Yaratılışımız gereği fizyolojik yapımızda “fazlaya tamlama” dediğimiz bir prensip söz konusudur. Fazlaya tamlama prensibinin ne olduğunu biraz daha açalım: – İnsan organizmasını ne kadar zorlarsak, organizma da kendini o seviyede geliştirir. Yani bir kas kütlesine ne kadar yüklenirseniz o kadar kuvvetlenir ve/veya büyür.

Bu noktada iki amaç belirmekte. Kası kuvvetlendirmek mi? Kası büyütmek mi?

Hedefimize göre değişik antrenman ve yüklenme programı tercih edilir. Yani vücut geliştirme sporu yapıyorsanız ağırlık ile yükleme yapmak zorunda kalırsınız. Bunun haricinde çalışma kadar beslenme ve dinlenme de önemlidir.

Daha fazla detaya inip kafa karıştırmadan, sorumuza cevap vermeye çalışalım. Yüzme, görece olarak az da olsa kas büyümesi yapar ancak vücut geliştirme sporu gibi kas yapmaz. Kasın mevcut tonusunu yani hacmini korur. Kası büyütmek için vücudun kendi ağırlığından daha fazla bir ağırlık ile çalışması gerekir. Oysa yüzme ise sadece suyun direncine karşı yapılan bir egzersizdir. Bu nedenle kasın kütlesinde artma olmaz. Makale içinde de bahsettiğimiz gibi kas büyütmek için ağırlık çalışılması gerekir.

Yüzme çok iyi bir definasyon aracıdır. Yani kası şekillendirir. Bu nedenle vücut geliştirme sporcuları kaslarını daha şekilli, daha esnek ve daha estetik hale getirmek için yüzme yaparlar. Yüzme sayesinde vücut yağları eridikçe kaslar daha da ortaya çıkar. Kas grupları arasındaki ayrımlar daha belirginleşir. Daha orantılı ve şekilli bir vücut elde edilmiş olunur.

Serkan Özkeskin

 

2 Comments

  1. Pingback: YÜZERKEN KRAMP GİRERSE

  2. Pingback: ACEMİ YÜZÜCÜLERDE PALET KULLANIMI

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir