Sadettin Saran İle Röportaj

By on 12 Şubat 2013

Ülkemizin tanınmış simalarından, sporcu kimliği ile bilinen, Fenerbahçe Spor Kulübü geçmiş dönem başkan adaylarından, Türkiye’ye spor, sanat, iş alanı başta olmak üzere yüzlerce yatırım yapan, Kurumsal Sosyal Sorumluluk programları çerçevesinde yaptırdığı Kırıkkale’de 6 adet okul ve Güneydoğu Anadolu’da toplam 8 adet kapalı spor salonları ile çocukları spora teşvik eden ve daha sağlıklı nesiller yetişmesine olanak sağlayan Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Yüzme Milli Takımı eski kaptanı SADETTİN SARAN ile 2013 yılının ilk yarışması olan Bursa Master Yüzme Şampiyonası öncesi sizler için röportaj yaptık.

Sadettin SARAN ile Bursa Master Yüzme Yarışları Öncesi Röportaj.
1-) Sadettin Bey, 1984-1985 yılları arası Türk Yüzme Milli Takımı kaptanlığı yaptıktan ve üniversite öğreniminizi tamamlamanızın ardından bırakmış olduğunuz yüzme sporuna uzun bir aradan sonra master yüzücü olarak geri döndünüz, öncelikle bunun nasıl bir duygu olduğundan bize bahseder misiniz?

Sporun içinde aktif olarak yer almak, hayatımdaki olmazsa olmaz unsurlardan biri. Yüzme de, spor alanındaki ilk göz ağrılarımdan. Yüzmedeki derecelerim sayesinde Amerika’da üniversiteyi burslu olarak okudum. Dolayısıyla, uzun yıllar sonunda benim için ayrı öneme sahip bu spora dönmek, mutluluk ve heyecan verici.

2-) Master yüzücü olarak sizi bu camiaya geri döndüren ana sebep nedir? Ne oldu da yüzmeye geri döndünüz.

Hayatım boyunca aktif olarak sporun içinde oldum. Yüzme sporundan uzun yıllar ayrı kaldım, doğru. Ancak bu sporu 24 yıldır yapmayan bir sporcu olarak, hangi noktada olduğumu tam olarak bilmek ve bu camianın tekrar bir üyesi olmak istedim.

3-) Sporun, kişiye sosyal bağlamda aile ve iş hayatında büyük katkı sağladığı söylenir, bu başlıkta size katkısı ne boyuttadır.

Sporun kişisel ve sosyal bağlamdaki en büyük getirisi, disiplindir. Disiplinse, hayatı düzeni sokan ve yaşam kalitesini yükselten bir olgudur. Dolayısıyla, kişisel ve profesyonel anlamda,hayatımı disipline etmesi, sporun benim için en önemli artısı: Vücudu sağlıklı ve beden görüntüsünü estetik kılması ise sporun diğer önemli getirileri. Ve sonuçta baktığınızda, sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik pek çok getirisi var sporun. Spor yaparak tüm bu artıları kazanmış olmak, insanı “tam” hissettiren bir duygu ve gerçekten mutluluk kaynağı.

4-) 10-11 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen master yüzme şampiyonasında 4 ferdi, 2 bayrak rekoru ile kulvarlara dönüşünüz muhteşem oldu. 16-17 Şubat 2013 tarihleri arası Bursa’da yapılacak yarışlarda sizden yeni başarılar bekleniyor. Bursa’da yeni rekorlar gelir mi? Ne dersiniz?

Çalışmalarımız ve ümidimiz bu yönde. Neden olmasın…

5-) Master yüzme yarışmalarında eski takım arkadaşlarınızla karşılaşıyor ve yıllar sonra tekrardan yarışma fırsatı yakalıyorsunuz. Bu durumu, “spor sayesinde sosyal bağların daima güçlü kaldığı” yönünde yorumlayabilir miyiz?

Kesinlikle. Yarışlar sayesinde, bağlarımız kopmuyor, rekabeti de, fair-play’i de en yoğun şekli ile yaşıyoruz. Bu da, takım oyuncuları ve arkadaşlarımız arasındaki “ birlik ” duygularını daha da kuvvetlendiriyor.

6-) Şampiyonaya haftada kaç yüzme antrenmanı ile hazırlanıyorsunuz ve antrenör olarak kimlerden destek alıyorsunuz?

Şampiyona için haftada 3-4 kez yüzme antrenmanı yapıyorum. Antrenmanlarımı Han Batur spor kulübü bünyesinde Han Hoca ile gerçekleştiriyorum.

 

7-) Yüzme sporu dışında farklı bir spor dalı ile antrenmanlarınızı destekliyor musunuz?

Evet, hafta da 5-6 kez fitness çalışarak güçlendirme antrenmanları yapıyorum.

😎 Ankara Master Şampiyonasında almış olduğunuz dereceler ile Avrupa sıralamasında ilk 3. , Dünya sıralamasında da ilk 5’tesiniz. 31 Ağustos – 7 Eylül 2013 tarihlerinde Hollanda’da yapılacak olan Avrupa Master Yüzme Şampiyonasına katılmanız durumunda ülkemiz adına madalya kazanma olasılığınız çok yüksek. Şampiyonaya katılma kararını verip vermediğinizi buradan müjdeleyebilir miyiz?

Evet bu müjdeyi sizin aracılığınız ile verebiliriz. Eindhoven’da yapılacak yarışlarda Türkiye adına yarışarak derece yapmak, benim için onur ve gurur kaynağı olacaktır.
Bizimle yapmış olduğunuz bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim. Herkese spor dolu günler dilerim.

SARAN kimdir?

Sadettin SARAN 1964 yılında dünyaya geldi.

1987′de ABD, Kentucky Üniversitesi’nden, makine mühendisliği mastırı da alarak mezun oldu. Arkansas’ta Ensco Environmental Services’de çalışmaya başladı. 1988′de Türkiye’ye geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Dış İlişkiler Danışmanı olarak çalıştı. 1989′da SARAN International’ı kurdu. Lockheed Martin, Raytheon International, ESPN, Geest Inc. gibi dünya devlerinin temsilciliklerini üstlendi.

1990-1995 döneminde Martin Marietta’nın Ankara ofisinde Genel Müdür Yardımcısı, arkasından Genel Müdürü olarak çalıştı. 1995′te SARAN Şirketler Grubu’na yeniden döndü. ABD’de eğitim gördüğü yıllarda Kentucky Üniversitesi Yüzme Takımı’nın kaptanlığını yaptı, iki yıl, ‘En Değerli Sporcu’ seçildi.

1984-1985 yıllarında da Türk Milli Yüzme Takımı kaptanlığını yaptı.

www.tmyder.org ve www.yuzmeplus.com ortak haberidir.

Röportaj: Kerem ARDA

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir