Yüzme Sonrası Ulaşım ve Servis

By on 25 Nisan 2014

Güven iyidir, kontrol daha iyidir! (Alman Atasözü)

İnsanlar yüzme kursuna geleceği zaman genellikle yaz aylarını tercih ederler. Havuz sonrası hasta olabileceklerini düşünürler ama bu doğru değildir. Kışın da yüzmeye gelinebilir, özellikle kış aylarında havuzlar çok yoğun değildir, bu sayede daha rahat ederler. Yapmaları gereken tek şey havuzdan çıktıktan sonra başlarını örtmeleri yani şapka, bere türü eşyalarla kendilerini korumaları gerekir. Böylece hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır. Ayrıca yüzme sonrası nakliye kolaylığı açısından mümkünse araçlarını havuza yakın bir bölgeye park etmeleri gerekir. Toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler ise durakta bekleme sırasında kendilerini rüzgardan korumalılar.

Yetişkinlerin toplu taşıma araçlarını bireysel kullanım dışında, küçük yaş sporcuların kulübe ait olan servis aracını tercih etmeleri ile ilgili de birkaç tavsiyemiz olacaktır: Malum bazı velilerimiz belirli nedenlerden ötürü çocuklarını havuza getirip götürmekte sıkıntı yaşamaktadır. Çalışan anne babalar çocuklarını havuza getirip götüremeyebiliyor. Bu durumda servis hizmetini tercih etmekteler. Ancak servis hizmeti ile ilgili bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Kurumun kendi servis aracı varsa tabiî ki rahatlıkla tercih edilebilir ancak dışarıdan başka bir servis firması ile anlaşma yapılmışsa çok da tercih etmelerini önermiyorum. Çünkü kulübün haricindeki servis hizmetini veren firmalarla geçmiş yıllarda yaşanmış bazı olumsuz örnekleri vermek isterim: Kulübümüzün anlaşma yaptığı bir servis firması çalışanlarının araç içinde argo konuştuklarını duyduk maalesef. Tabi bu durum çocuklarımız tarafından ailelerine hemen intikal ettirildiğinde doğal olarak bizim de haberimiz oldu. Bu konuda velilere söyleyecek bir şey bulamadık, kendilerine mahçup olduk. Halbuki bizim bu işten herhangi bir maddi menfaatimiz ve sorumluluğumuz yoktu, amacımız sadece çocuğunu havuza getiremeyen ailelere yardımcı olmaktı. Maalesef sıkıntılı anlar yaşandı. Yine aynı şekilde servis bedelini ödemeyen veya geç ödeyen velilerimiz oldu ve servis yetkilileri tahsil edemedikleri ücreti bizden istemeye kalktılar ve doğal olarak kulübümüz sıkıntı yaşayan taraf oldu!

Havuza tam yanaşmadan uzak bir mesafede çocukları indirip, yürüten servis şoförleri olduğuna şahit olduk. Böyle hataları kesinlikle tasvip etmiyoruz. Hiç kimse çocuğunun böyle bir riske maruz bırakılmasını kabul edemez. Konuyu toparlamamız gerekirse; yüzme öncesi ve sonrası mümkünse veliler çocuklarını kendi imkanları ile getirip götürmeliler. Servis kullanılacaksa kulübün kendi servis hizmetini tercih etmeliler. Taşeron firmalar içinde de tanınmış, referans sahibi firmaları tercih edebilirler.

Ne olursa olsun aileler her zaman denetleyici olmalılar. Şunu unutmayalım; “güven iyidir, kontrol daha iyidir.”

Serkan Özkeskin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir