Yüzme Sporu Amaç Mıdır, Araç Mıdır?

By on 8 Şubat 2014

Yetişkinler için çoğunlukla amaçtır,  çocuklar için ise araçtır. Öyle de olmalıdır!

Yüzme, en sağlıklı spor branşlarının başındadır. Modern hayatın olumsuz getirilerinden olan hastalıkların tedavisi için su gücünden yararlanmaktayız. Bel veya boyun fıtığı, omurga eğriliği, psikolojik tedaviye destek, diz eklemi ameliyatları, astım, obezite gibi sorunu olan yetişkinler doktor tavsiyesi ile yüzme sporuyla tanışmaktadır.

Uzun yıllarını yüzmeye adamış biri olarak şunu söylemek isterim: Yetişkinler önceleri sadece yüzme öğrenmek için kulübümüze üye olurdu. Son yıllarda doktor tavsiye ile gelen üyelerimiz bir hayli artmıştır. Bu da yüzmenin ameliyat öncesi son ve etkili tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir. Bunun yanında bireyler, sağlıklarını korumak ve daha sosyal olabilmek için de yüzme havuzlarına üye olmaktadır. Bu nedenle yetişkinler için yüzme daha çok “amaç” tır demek yanlış olmaz.

Büyüme çağındaki çocuklarımız için ise amaç; sağlıklı büyüme, elit bir soysal çevre ve sağlam bir gelecek inşa etmek olduğuna göre yüzme en iyi araçtır. Bu sayede ileriki yaşlarında bile yararını görebileceği katma değer elde ederler. Yüzme sayesinde çocuklarımız yurt içinde veya yurt dışında daha iyi eğitim imkanı elde edebilirler.

Yoğun ders tempolarında yıl boyunca streslerini atabilecekleri, potansiyel enerjilerini boşaltabilecekleri, akranları arasında itibar görebilecekleri bir araçtır yüzme. Uzun yıllar yüzme sporu ile uğraşmış ve sonunda yetişkin olmuş bireyler, kendileri gibi sağlıklı nesiller yetiştirmek için birer eğitmen adayı, birer yönetici adayı ve hatta birer bürokrat adayıdır da aynı zamanda!

Serkan Özkeskin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir