Yüzme Eğitiminde Grup Dersi

By on 9 Mayıs 2014

Meslek hayatım boyunca birçok kereler sorula gelen bir soru var:

– “Özel ders mi almalıyım? Yoksa grup derslerine mi katılmalıyım?”

Özel ders hangi hallerde tercih edilmeli sorusuna değişik platformlarda cevaplar vermeye çalıştık. Tekrar detaya girmeden hangi hallerde özel yüzme dersi alınmalı, kısaca bahsedip asıl konumuza dönelim;

Eğer çok ciddi su fobiniz varsa, bir boğulma tehlikesi geçirmiş veya buna şahit olmuşsanız, sınırlı zamanınız varsa, fiziksel ve/veya zihinsel engel yaşıyorsanız,  özellikle doktorunuz önermişse, bir de paranız varsa bir eğitmen nezaretinde birebir özel yüzme dersi alabilirsiniz.

Yukarıdaki şartları taşımıyorsanız özel yüzme dersi almanıza pek de gerek yok derim.

Çünkü özel ders ile grup dersi arasındaki tek fark öğrenme süresidir. Yani özel derste öğrendiğiniz bir beceriyi grup derslerinde iki katı zamanda öğrenirsiniz. Buna nazaran grup derslerinin de kendine has faydaları vardır. Kısaca “grup dinamiği” diye adlandırabiliriz. Grup dinamiğinin olumlu etkisini görebilmeniz için öncelikle kulübünüzün yüzme gruplarını ayarlarken her bir gruba hemen hemen aynı seviyede üyeleri yerleştirmesi gerekir. Bir grup içinde sudan çok korkan bir öğrenci ile suyla barışık ve yüzebilen bir öğrenci bulunmamalı. Aksi halde eğitmen herkese eşit oranda fayda sağlayamayacaktır. Yapılan dersin bazı öğrencilere çok kolay bazı öğrencilere ise çok zor gelmesi, eğitim kalitesini ciddi oranda düşürür ve bu olumsuz durumun tek sorumlusu kulübünüzdür. Bedelini ödediğiniz bir eğitim programında böyle manzaralar ile karşılaşırsanız mutlaka tepkinizi dile getirin. Aksi halde paranız ve zamanınız ziyan olacaktır.

 

İdeal bir grup içinde her üye birbirlerine farkında olmadan psikolojik destek verir. Bazen eğitmeninden daha etkili olumlu davranış değişiklikleri yaratacak ve kişiye moral verecek bu desteklerin tamamına grup dinamiği diyoruz.

Kör Kendinden Bilirmiş!

Kendinizden daha tedirgin olan birini gördüğünüzde kendinize olan güveniniz artar. Sizden daha iyi seviyede olan birini de model alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kayıt yaptıracak olan kursiyerler genellikle şu soruyu çok sorarlar:

– “Yüzme öğrenemeyen var mı?”

Bu sorunun sorulmasında yatan psikolojik sebep kişinin ilkel benlik duygusundan kaynaklanır. Bir insanın kendisini en yetenekli kişi olarak görmesi ile en korkak kişi olarak hissetmesi insanca bir duygudur. Kendinin çok özel olduğunu –zanneden- bir sporcu adayına bunun böyle olmayabileceğini anlatmak ile kendine hiç güveni olmayan ama yetenekli birine de öz güvenini kazandırmak eğitmenin işidir.

Daha önceden hiç yüzme öğretemediğiniz biri oldu mu? diye soru soran bir kursiyer adayını da bu bağlamda değerlendirmeliyiz. O kişinin grup dersine alınıp, kendisinden daha kötü ve/veya daha iyi olan üyeler ile birlikte eğitim görmesi son derece faydalıdır. Ama yukarıda bahsettiğim gibi üyeler arasında çok fazla seviye ayrımı olmadığına dikkat edilmeli.

Gruplardaki Öğrenci Sayıları

İster yetişkin olsun ister 6-14 yaş arası küçük çocuklarda olsun her bir gruptaki toplam öğrenci sayısı havuzun fiziki imkanlarına ve eğitmenin tecrübesine göre değişiklik arzeder. Buna rağmen yine de ortalama bir sayı vermek gerekirse;

1-3 yaş arası bebek yüzme kursunda toplam 1 öğrenci,

3-5 yaş arası çocuk yüzme kursunda toplam 7 öğrenci,

15 yaş ve üstü yetişkin yüzme kursunda toplam 8 öğrenci idealdir.

Bir Becerinin Genlere Şifrelenmesi

Grup derslerinin belirgin bir diğer faydası da yeterli dinlenme imkanı sağlamasıdır. Şöyle açıklayabiliriz: Öğrenilmekte olan bir beceriyi pratik yaptıktan sonra sporcunun zihinsel olarak geri bildirim elde edebilmesi için bir süre dinlenmesi gerekir. Dinlenme süreci aynı zamanda kasların da toparlanmasını sağlayacaktır. Yorgunluk tekniği bozar. Bu yüzden her bir uygulama anından sonra dinlenmek gerekir. Özel ders alan bir öğrenci bu şansa pek fazla sahip olamaz ve dersi yorucu geçer. Ama grup dersi alan bir öğrenci sırasını beklerken ihtiyacı olan dinlenme fırsatını da elde etmiş olur. Dikkatli okuyucularımız fark etmiştir; son cümlemiz ezber bozan niteliktedir.

– “Hoca gruptaki herkesle tek tek ilgilenince bana sıra gelmez ben en iyisi özel ders alayım, düşüncesi çok da doğru değildir.

Toparlayalım:

Ticari kaygılar ile para kazanmak için yapılmış kalabalık ve seviye farklı gözetilmemiş gruplarda maalesef öğrenciler heba olur. Her meslek grubunda olduğu gibi yüzme camiasında da bu tür kötü örnekler yaşanıyor ve duyuyoruz. Falanca kulübe gittim ama grup dersinden hiçbir şey öğrenemedim bu yüzden özel ders istiyorum diye gelen insanlar var!

Sonuç:

Önce grup dersi, sonra özel ders…

Serkan Özkeskin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir