Yüzme Havuzunda Cankurtaran ve ilk Yardım Ekibi

By on 18 Nisan 2014

Amerikalı yüzücü Michael Phelps’in antrenman yaptığı havuzda, cankurtaran olmadığı için antrenörünün o günkü çalışmayı iptal ettiğini duymuştum. Böyle bir şey oldu mu olmadı mı bilemem ama davranış şekli tamamen doğru bana göre.

Kaderci toplumlarda bu tür davranışlar görmek zordur. Düşünüyorum da bu olay bizim ülkemizde yaşanmış olsaydı muhtemelen antrenöru topa tutarlardı. Söylenecek lafları tahmin etmek zor olmasa gerek. İşin ilginç yanı sporcunun başına bir şey gelse topa tutulacak ilk kişi yine antrenör olacak maalesef.

Eğitim şart

Boğulma tehlikesi geçiren birini kurtarmak sanılanın aksine çok zordur hatta cankurtarma eğitimi almamışsanız imkansızdır. Boğulmakta olan bir kazazedeye nasıl yaklaşılır, su içinde nasıl müdahale edilir, nasıl taşınır vb. tüm manevraların eğitimini almamış olan biri asla ama asla tek başına herhangi bir müdahalede bulunmamalı. Bu hem yasal olarak yasaktır hem de teknik olarak zararlıdır. Kazazedeyi kurtarmak isterken kazazede ile birlikte kendisinin de ölmesine sebep olan bir sürü olay duymuşsunuzdur. İstanbul Şile’de beş dakika içinde dört kişilik bir ailenin boğularak öldüğüne şahit oldum maalesef. Boğulmakta olan çocuğuna yardım etmek isteyen anne, ona yardım etmek isteyen baba, çaresizce yardımım dokunur diye yanlarına giden diğer kardeş hep birlikte boğuldular.

Yüzme havuzundaki fayans kırıklarının jilet kadar keskin olduğu bilinir. Kırık fayans kesiği çok derin olur ve kanamasını durdurmak zordur. Denizde de midye, deniz kestanesi vb. sebeplerden dolayı oluşan yaralanmalar ciddi acı verir ve erken müdahale edilmezse uzun vadede can sıkıcı sonuçlar doğurur. Bu türden kazalara da yine yetkili kişilerce müdahale edilmelidir. İlk yardım eğitimi almamış birinin müdahalesi sonrası daha çok zarar gören insanların olduğunu hepimiz duyuyoruz.

 

Peki ne yapmalı?

Her havuzda, her plajda mutlaka cankurtaran ve ilk yardım ekibi bulunmalı. Cankurtaran hizmeti olmayan yüzme bölgesinde bulunmamalıyız.  Denizde işaret dubalarını geçmek tehlikeli ve yasaktır. Güvenli bölgenin dışına çıkan vatandaşlar cankurtarma timleri tarafından uyarılır. Bu onların görevidir. Görevlilere müdahale etmek, onların işlerini yapmalarını engellemek suçtur ve etik değildir.

Serkan Özkeskin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir