Yüzerken Nefes Alma – Nefes Verme Nasıl Olmalı?

By on 19 Kasım 2013

Kural: Nefes; sadece ağızdan alınır. Boşaltırken ise ağız-burun yolu kullanılır. Nefesi boşaltmaya ağızla başlayıp, kalanını burun ile bitirebiliriz. Böyle yaparak hem burnumuza su kaçmasını önlemiş oluruz hem de ciğerlerimizdeki havayı daha çabuk tahliye etmiş oluruz. Çünkü yüzme tempomuz hızlandıkça, nefes alış verişlerimiz de aynı oranda hızlanacaktır. Nefesimizi daha hızlı alıp, daha hızlı vermek için tüm hava kanallarımızı kullanmalıyız.

Başın pozisyonu: Nefes alırken, başımızın pozisyonu yanda olmalı. Yani ağzımız yana doğru hemen hemen koltuk altımıza doğru yönelmeli ve öyle nefes almalıyız. Demek oluyor ki; nefes alacağımız sırada yüzümüz karşıya bakamaz. Boynumuz kendi ekseninde nefes almak istediğimiz yöne doğru sağa veya sola dönüp, nefes vereceği zamanda aynı eksenden geriye dönmeli, nefesi göğüse doğru boşaltmalıyız.

Kolun pozisyonu: Dirseğin en üst noktaya ulaştığı an koltuk altından nefes alınır.

Serkan ÖZKESKİN

 

4 Comments

 1. Özlem ALTUNTAŞ

  24 Temmuz 2014 at 15:08

  merhaba, ben yüzme kursuna başlayalı henüz 3 hafta oldu. suda cok korkuyorum nefesim kesiliyor gibi geliyor. şuan nefes calişmaları yapıyoruz. hocamız buna nargile çalışmasi diyor. suyun dişinda agizdan nefes aliyoruz suya giriyoruz suyun altında suyu burnumuzdan dışa verip suyun dişina cıkıyoruz ancak ben suyun altında burnumdan nefes veremiyorum nefesim istemdışı agzımdan cıkıyor. hoca sadece burundan nefes vermelisin burnundan nefes vermezsen burnuna su kaçar diyor. doğru olan sadece burundan nefes vermek mi. buna alışmam için nasıl bi yol izlemem lazım teşekkürler şimdiden

 2. admin

  24 Temmuz 2014 at 15:16

  Sadece burundan nefes vermek yeterli değildir.
  Makalemizde buna açıklık getirildiği için buraya tekrar yazmıyorum.
  Sevgiler..

 3. berk ejder

  29 Eylül 2017 at 11:44

  Burundan nefes vermek için suyun içindeyken ıııııııııııııııııııııııı diye içinizden yapın zaten istemsiz olarak burundan nefes vericeksiniz bu yöntem çok kolay ve etkili bende yüzmeye yeni başladım hocamız bu şekilde öğretti ve iç zorlanmadan yapabildim sizinde denemenizde fayda var.

 4. Serdar

  4 Temmuz 2020 at 17:13

  Hocan acil cevap isdiyorum sizden benim su üssünde sıkıntı degil ama suyun adına daldığım zamam sanki doguluyorum gibi oluyor

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir