Usta ve Çırak

By on 24 Ekim 2012

Kerem ARDA ‘nın “master” kavramını irdelediği yazısını zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

Günümüzde spor denildiğinde her bireyin kafasında farklı şekiller oluşmaktadır. Mental ve fiziksel açıdan bazı konuları irdelememiz gerektiğinde; kimisi için profesyonel takımlarda yer almak, ulusal liglerde mücadele etmek, kimisi için hafta sonları arkadaşlarıyla beraber halı sahada top koşturmak, kimisi için güneş sökmeden sahil boyunca koşmak, kimisi için bisiklete binmek, kimisi için güreşmek, yüzmek, kimileri için de para kazanmak, şöhret sahibi olmak, kariyerini üst noktalara çıkarmak v.s. sayabiliriz.

Burada asıl sorgulamamız gereken konu; spor araç mı yoksa amaç mıdır ve bunun sonunda varılmak istenilen yerin önemi nedir?

İşte bu sorularla boğuşurken sporun ve genç sporcuların gelişimi açısından Master Sporlara farklı bir bakış açısı, yeni bir yorum getirmemiz oldukça yarar sağlayacaktır.

Bir sporcu icra etmiş olduğu branş ile tanıştığı günden itibaren her tecrübeyi, her bilgiyi entellektüel sermaye envanterine kaydetmeye başlamaktadır. Bu envanter; girilen her müsabakada, yapılan her antrenmanda, her kontrolde, her toplantıda, her duyumda, her konuşmada katlanarak artmaktadır. Elde edilen bu kazanımlar bir sonraki müsabaka, toplantı v.b. durumlar için bir ön hazırlık olmakta ve daha iyi sonuçlar çıkarılabilmesi için kullanılmaktadır. Bu gibi durumları başarı ile kullanabilen sporcular o branşta profesyonelleşmiş, işinin piri konumuna gelmiş sayılmaktadır. Yer aldıkları ferdi ya da takım müsabakalarında bu tecrübeleri ile beraber oyun/müsabaka kalitesi ve seyir zevki açısından hem kendilerini hem de hitap ettikleri sosyal çevreleri maddi manevi tatmin etmektedirler.

Eskiler hep anlatır; çocuklar iyi bir meslek sahibi olsun, ayaklarının üzerinde kalabilmeyi öğrensin, ekmek kazanmanın ne demek olduğunu anlasın, alnından akıp gözlerini yakan tuzlu suyun sıradan bir sıvı değil alın teri olduğunu bilsin diye çocuklarını, fırıncı Mehmet Ustaya, kaportacı Osman Ustaya, baklavacı Ali Ustaya, terzi Selim Ustaya, sözün kısası mahallede bulunan ve iyi bir eğitim/öğretim yeri olan o yuvalara verirlerdi hem de şimdilerdeki gibi çocukları para da kazansın diye değil, neredeyse ustalara para vererek gerçekleştirirlerdi bu eylemlerini.

Fark ettiniz mi? Her meslek erbabının isminin sonunda ne bulunuyor? Usta, Büyüksün be Usta!!!

Peki kendimize hiç soruyor muyuz? O ustalara ne kadar saygı duyuyoruz, saygı duyulması için ne kadar çalışıyoruz? Bir veteran lafı almış yürüyor; veteran yüzme, veteran futbol, veteran tenis, veteran, veteran, veteran…

Toplumumuzda veteran denildiğinde; ‘emekli, yaşlı insanların ara sıra bir araya gelip panayır oyunlarında eğlenmesi’ gibi bir algı söz konusudur maalesef. Hâlbuki ununu elemiş ancak eleğini duvara asmamış bu insanlar, ‘yaş yetmiş iş bitmiş’ deyimine kafa tutarcasına, olayın aslında bundan sonra başladığını tüm dünyaya haykırmaktadırlar.

Ayrıca veteran kelime olarak da, sanıldığının aksine ‘bitmiş’ anlamına gelmemektedir. Tarihte savaş alanlarında büyük başarılar kazanan, ulus tarafından büyük saygı duyulan, elleri öpülecek, omuzlarda taşınacak şahsiyetlere verilen isimdir.

Şimdi bizlerin üstüne düşen görev; tüm spor dallarında emek harcamış, tecrübe kazanmış, bu tecrübelerinden faydalanabileceğimiz ustalara ulaşmak ve gelecek nesiller için neler yapabileceğimizi tartışmaktır.

Bugün dünya master yüzme 5.liğini Türkiye’mize kazandıran Behçet Kurtiç Usta, bildiklerini hala genç nesillere anlatan Yılmaz Özüak Usta, onca rahatsızlığına rağmen bizi ara sıra da olsa yarışlarda yalnız bırakmayan Baba Nejat (Nakkaş), aflarına sığınarak isimlerini şuan saymakla bitiremeyeceğim; ancak önümüzdeki günlerde güzel projelerle tecrübelerini sizlerle paylaşacağımız tüm emektarlar… Sizleri çok seviyoruz, iyi ki varsınız! Tecrübelerinizi genç nesillere taşımak, bu ülkenin spor geleceğini teminat altına almak demektir.

Tüm kamuoyuna: Emektar insanların tek istediği şey, hakettikleri değeri görmek. Para değil, mal mülk değil, siz onlara yeter ki bir adım gidin, onlar size on kulaç atıp gelecekler, tecrübelerini fazlasıyla anlatacaklardır. O tecrübeler dağ olacak ve enginleri aşacaktır.

Sevgiyle kalın, bol kulaçlı günler dilerim.

Kerem ARDA

6 Comments

 1. berkutay

  15 Aralık 2015 at 15:22

  Usta …behçet usta….bireysel anlamda hırslı başarılı……bir adanalı olması dolayısıyla duyguları ön planda olan bir ben merkezci profil..bir nevi fatih terim…tuttuğu sporcuyu dağa göklere çıkarırken tutmadığı o sporcu kabiliyetten ölsede şans vermez…kondisyon önemlidir ancak taktik kesinlilkle yoktur…bireysel sporlar da eminim ki çok başarılı sporcular yetiştirirdi..lakin o sutopunda denedi şansını…belli bir yere kadar geldiği oyunculara sırt dönmesiyle neden kınalıda son kez tutunamadığının göstergesidir.inatçı yapısından dolayı çoğu kez takım sporcuları arasında sevilmemiştir.ilk 7 oyunculara verdiği ağır toplar nerde cümlesi ataköyde bir yedek oyuncu tarafından efsane şekilde cevaplanarak şoke edilmiştir…’hocam esas ağır toplar yok ama beğenmediğin plastik toplar burda denmiştir’. tabi bu oyuncu bırakın bençte oturmayı nerdeyse tribüne bile alınmamıştır.daha sonra bu oyuncu 3-4 ay kenar,tribünde unutulduktan gecenin bir körü yapılan antreman maçlarına bile zar zor girerken ansızın bir gün maça almıştır…eee haliyle giren oyuncu sudan çıkmış balığa dönerek adam paylaşımında ki hata yüzünden oyundan atılmıştır…evet ustaların ustası artık ispatlamıştır bu oyuncunun beceriksiz olduğunu ..tribünlere göstermiştir…eee haliyle oyuncu bitirmenin hasıdır saygı değer usta…..dediğim gibi kendisi bireysel yüzmede hırslı ve başarılıdır…sözümüz yok buna…ama 60-70 yıllar arasında ki sutopu başarıları denirse, yardımcı antrenör olarak başarılı sayılırsa milli takımda..denecek son söz iyi insan olabilir ama antrenör usta denmesi için daha çok kulaça ihtiyacı vardır behçet beyin

 2. cemil ihsan

  30 Aralık 2015 at 14:53

  Bir anımı paylaşmak isterim ustayla ilgili….sene 95 ler antremana gidiyoruz hava soğuk buz gibi …insan bırak yuzmeyı yatağından çıkmak istemez öyle bir soğuk.vardık havuza klasık soyunma ısınmadan sonra hop suya ısınma yuzmesı derken karşı takım geldı…..antreman maçı dendi…hoppa bu nerden cıktı derken kendımızı koselerden kose begenırken bulduk eşşek kadar havuzda 12,5 m ye sıgıstık 8 kısı..basımızada becereksız bır yardımcı antrenor dıktı yuzdur bunları dedı…ee usta dogru dıyor dedık hava buz havuz ondan soğuk başladık yuzmeye gecenın bır korunde…100 mt 200 mt derken baktık kı antreman bıtecek bızım elımıze top deymemıs olımpıyatlara gidecek yuzuculer gıbı yuzuyoruz…kollarda takat kalmadı …karsı takım antreman macı oldugunun bılıncınde zart zurt oyuncu degıstırıyor..mıllet bırbırıne alışıyor…neyse gelelım sadede 10 dk varken antreman bıtımıne cıkarttı bızı becerıksızler kralı yardımcı antrenor..bornozları gıydık allahım sukur derken ustaların ustası zart emır verdı …beyler neden bornoz gıyıldı dıye.. (yahu babacım hava eksılerde malum cıplagız ayıptır soylemesı donuyor kaba etlerımız…) ısımler sayıldı tam bornozgıyılmısken hoppp buz gıbı havuza atladık …eh dedık hıc yoktan mac yapacaz …yahu daha bırıncı sprınttı attık cart duduk caldı..antreman macı bıtmıstı…tekrar havuzdan cıkıs ıslak bornozu gıyıs…tabıı eve donus ayrı derttı ..bu dertler onemlı degıldı yeterkı bır mac oynasak ıkı gram bızde sebeplensek mactandı gaye…olmazdı bır turlu olmazdı …..

 3. ARİ KUTOGLU

  22 Temmuz 2016 at 12:09

  YILLARDAN SONRA NERDEN GELDİ AKLIMA BİLMEM..YAŞIM 41 OLMUŞ AMA HALEN HAFIZAMDA..TA Kİ BERKUTAY DEGERLI TAKIM ARKADASIM ..KONUSUNCA ORTAKOYDE YAZDIM BABA DEDI ICIM DOKTUM DEDI…NERDE DIYINCE SITEYI BULDUM..BENDEN DE ILAVE OLSUN HOCAYA…

  SENE 1992 YER ORTAKOY IYIK HAVUZU..GECE SAAT 830…IYIKIN KAPALI ANTREMAN SAHASINDA BASKET ATIYORUZ HOCA TEPEDEN GORULDU HADEEE DIYE BIR BAGRIS…YAHU BU NE CELAL DERKEN GIYINME ODASI…MAGRADAN BOZMA KLORDAN OLMA…SOYUNDUK…HEH MAÇ VAR BUGUN DERKEN AYNEN BERKUTAY KARDESIM GIBI KENDIMIZI HAVUZUN DIGER GOZUNDE BULDUK….SES ETMEDIK YUZME SEANSI BASLADI …KARISIKLAR KELEBEKLER HAVADA UCUSUYOR…BIR YANDAN ANTREMAN MACINA BAKALIM BELKI BISI KAPARIZ DIYORUZ BIR YANDAN 1 KULVARDA 4 KISI CARPISMAMAYA CALISIYORUZ..EEEE YETER BE DEDIM YUZSEN YUZULMUYOR ZATEN O YAPILAN KICI KIRIK YUZMEDE BIR BOKA YARAMIYOR….KULVARA TUTUNDUM..HOCALARIN HOCASIYLA GOZ GOZE GELDIM ULAN DEDIM ALIR MI OYUNA? SEN NIYE YUZMUYORSUN DIYEREK FIRCA ILE BERABER GERCEK DUNYAYA DONDUM..HOCAM YER DAR YUZULMUYOR ZATEN MINIK TAKIMDA VAR ONLARDA YUZEMIYOR BARI KENARDA MAC SIRAMI BEKLIYIM DIYEREK OLTA ATTIM:)…TABIKI KURT HOCA YEMEDI CIK DISARI GIT GIYIN DEDI…NE DISIPLIN DERSI VERIYORDU TAKIMA BANA…YAHU HOCAM NE ALAKA DIYENE KADAR KAFAYI DONDU CIK DISARI DIYE SON KEZ BAGIRDI…CIKMISTIM…SERVISE BINDIM…CASUSU SERVIS SOFORU NE OLDU DIYE SORDU…BILIRDIM O DEDIKODUCUYU AMA CEVAP VERDIM BILE BILE…TAKIMDAN ATTTI HERHALDE DEDIM..MERAK ETME BASKA TAKIMA GECIP GEREKLI CEVABI SANA DA ONDA NET VERICEM DIYIP..SUSTUM OTURDUM….EVET KARAR VERMISTIM YA BU DELI SACMASI OLAYA KATLANICAM ISPAT ICIN KI NE MUMKUN KAFAYA KOYDUGU OYUNCULAR DISINDA GOZU BIR HALT GORMEYEN HOCAMIZ..YADA BASKA YERE GIDECEKTIM…EVET BERKUTAY GIBI BEKLEMEDIM GITTIM…NITEKIM GEL ZAMAN GIT ZAMAN HOCA EFENDI ILE GENCLER LIGINDE KARSILASTIK…8-6 BITEN MACTAN SONRA COK MUTLUYDUM HOCA EFENDI ATTIGIM 4 GOLDEN SONRA KIPKIRMIZI OLMUS AMA EL SIKMAYA GELMISTI….TERBIYESIZLIK BENDE KALSINDI SIKMADIM YUVAMDAN KOPARILMIS ANASININ GOZUNDE BIR TAKIMA GIRMISTIM KI INTIKAM ALAYIM….NE DIYIM BEHCET HOCA MILLI TAKIM YARDIMCI ANTRENORU OLDUGUNDA DA BANA TAKTIN ALMADIN…AMA ONEMLI DEGIL ABD DE UNIVERSITEDE COLORADODA YILIN OYUNCUSU SECILDIM BURS ALDIM …KENDIMI KENDIME ISPATLADIM..KIRILAN GUVENIM YERINE GELDI ..SIMDI ABD YE DONUYORUM SPORCULARIM VAR BANA EN IYI VERDIGIN DERS SENIN GIBI EGOLU OLMAMAK..SAOLASIN KULACLARIN EFENDISI

 4. alex mesropyan

  12 Ekim 2016 at 14:21

  97 yazının başıydı okullar tatil olalı 1 gün olmuş..oh dedım atayım kendımı havuza yuzeyım…bırden haber uctu hoca toplantı yapacak hayde dedım genc takım maclarına 3 ay var bısmıllah demeye kalmadan toplantı salonunda buldum kendımı…klasık sezon acılısı cumleyle basladı sorunumuz kondısyon eksıklıgı dıyordu..yahu gecen yazda gunde 8 km yuzuyorduk ama fast break yıyorduk:)…hocam dedım fast break sorununu cozsek dedım..bakın adalar 2,5 km en fazla yuzup sonra mac yapıyor dedım…demez olaydım bır fırca ..heh dedım sezon acıldı:)…2 ay boyunca hababam de babam yuzduk top anca akşamları ama kollarda takaat yok kı…antreman maçlarında kıcımızdan soluyoruz…vel hasıl gel zaman gıt zaman geldı cattı turnuva..ana ne goreyım takım lıstesında yokum deplasmana gıtmıyorum:)…yahu tum antremanlara katıldım yuzmede ılk besteyım…dedım acaba kımı aldı merak saldı her yanımı..ne goreyım klubun kurucularından bırının oğlu….yardımcı antrenore sordum neden ben dedım? sen dedı son antremanı kacırdınya dedı ulan dedım akşam antreman maçını kaçırdım o da lodos vardı karsıdaydım unıversıteye yazılmak ıcın…o antremana geldı dedı..yahu daha dun basladı dedım…ısın ozetı deplasmana gıdememıstım….muthıs yedılısı ve o ılave torpıl sayesınde muthıs basarılara ımza atarak sonuncu olarak donmuslerdı….doğal olarak ayrıldım…ama her serde bır guzellık varmıs.. ılk once klup uyelıgınden feragat edıp unıversıtem odtu sutopu takımına gectım…hocamızı guzelce agırladık o kıs mekanımızda yenı transferlerıyle yenılınce bıze suratı gormelıydınız:)))…o maçta 2 asıst yapıp kendımce ıntıkamımı almıstım…genede soylıyım dısarda gorsem tanımam…hocaymış….bosverın bu lafları..sadece ıyı bır yuzuucudur…

 5. vasco rizof

  1 Mayıs 2017 at 14:35

  ne diyeyim hoa için….beni takımdan boşyere attında sonra babam torpiliyle aldın mı diyeyim…ama herşeyden önce antalyaya giden genç takımda yoktum hoca kadroda revizyona gitmişti….ümitlerle gitti ümitsiz döndü…tabi olarak başkana bak takım yetersiz o yüzden bu durumdayız dedirtti…karşılaştıkları adam lar 69 doğumlu bizimkiler 77-78 kuşağı..neyse dönünce istediği oldu adalardan transfer gs den transfer 3 de yabancı hoca artık avrupa yolcusu..heee..final maçında sorun vardı taktiği zoltan denen macar gs li macara satmıştı..sorun şuydu ortada taktik yoktu ki satasın:)…6-5 lerde o da zoltanın verdiği taktikti:)…neyse hoca ittire kaktıra beni takıma aldı…babam ve selim abi sağ olsun:)sonraki sene transfer listesi vardı emreler enkadann adalardan mike manol..gibi isimler..kısaca alt yapı bitecek biz gidecez hoca avrupaya gidecek…hikayenin özeti buydu…behçet hoca enteresan ben merkezci sabit fikirli kişiliktir….bira sever eşinin sözünden çıkmaz …oğlu evrim iyi bir gitarist ve iyi bir insan olup babasıyla tamamen zıttır..

 6. burak güner

  11 Mayıs 2017 at 18:36

  selam hocam ….sen beni emre koç için satsan da…volkan ve kaleci mehmet uğruna satsan da…annem hatırına beni alsanda ki….bir sürü heybelida da beceriksiz varken..sena arda denen beceriksizler uğruna yenilgiyi hak etsen de….şut çektiğim ve maçı 3-0 dan 3-2 ye getirdiğim galatasaray maçında beni maçtan alsanda…önemli değil nasıl oldu bilmem ama evrim denen abi dediğim hakikaten evrimleştiğim insanı hayatıma nasıl kattığını anlamasamda…spor hayatımı bitirmek üzereyken biteremediğin..yusuf aşıkın babasıyla içtiğin biraların hesabına milli takıma yollaman..sonra kınalı dasından kovulman…garip değil di bana …çünkü sen sporcu ruhundan anlamazdın….senin habes maymunun eren de zaten hasbel kader idare ederdi…bizi..zaten beceremedi…sana ne diyim iyi kulaçların olsun avrupayı gez ama asla obradoviç gibi bir koç oğlun gibi bir evrimleşmiş abi ve büyük olamayacaksın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir