Eğitim Sistemimiz Hakkında

By on 8 Ocak 2013

Yuzme.tv yöneticisi ve yazarı Sercan ACUNER, mevcut eğitim sistemimiz hakkında yazısını yayınladı…

Sevgili Yüzme Ailesi, Admin olarak kaleme aldığım ilk yazıma başlamadan önce değerli “Yüzme Tv” takipçilerine, yüzme sporu için “yarinin yanağından gayri” tüm birikimlerini paylaşmaktan kaçınmayan antrenör arkadaşlarıma, camiamızın değerlerli büyüklerine, sistem ve kurumsal yapılanmaya verdikleri önemden dolayı Türkiye Yüzme Federasyonu Yönetim Kuruluna şükranlarımı sunarım…

Mevcut eğitim sistemimizin sportif başarıya etkisiyle ilgili olarak ise, çok kısa bir süre önce izleme imkânı bulduğumuz Universiade Spor Oyunlarında da görüldüğü gibi başarının bireysel çabalarla değil sistemlerle kazanıldığını sizlerle paylaşmak isterim.

Dünya üzerindeki spor sistemleri ise; okul sistemi, kulüp sistemi ve komünist rejim kırıntısı ülkelerin oluşturduğu sistemler olarak değerlendirilebilir. Bu sistemler arasında ülkemizin spor sistemini oluşturan kulüp sistemin ise çok başarılı bir sistem olmadığı görülmektedir. Bunu hem katılımcı ülkelerden, hem de başarı sıralamalarından anlamaktayız…

Sürekli değişim içerisinde olan eğitim sistemimizdeyse; “Okul Hayatın Ta Kendisi” anlayışı benimsenmektedir. Yalnız “hayatın ta kendisi” dediğimiz okullarımıza çocuklarımızın başlama yaşı geç olarak değerlendirebileceğimiz “7” yaşında başlamaktadır. Yüzme sporunda önde gelen ülkelerin yüzme çalışmalarına ilk bebeklik döneminde (0-2) başladığını göz önünde bulundurduğumuzda ne kadar geç kaldığımız belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ülkemizdeki okul öncesi eğitimin seviyesi düşünüldüğündeyse çıtamızın ne kadar aşağılarda olduğu görülmektedir. Başlangıç aşamasında tüm bunları göz önüne aldığımızda öncelikle ülkemizde “zorunlu eğitim yaşının” aşağı yaşlara çekilmesi gerekmektedir.

Ayrıca üzerinde durmamız gereken noktalar ise; okullarımızda sportif aktivitelere, sanatsal aktivitelere, sosyal aktivitelere ayrılan süreler ve sınav sistemlerimizdir. Sportif, sanatsal ve sosyal aktivitelere ayrılan sürelerin yetersizliği ülkemizdeki spor, sanat ve sosyal kültürün oluşmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Sınav sistemlerimiz ise; sporcularımızın hayatını kolaylaştırmaktan öte zorlaştıran, strese sürükleyen, zamanı etkin kullanma imkânı vermeyen bir sistem haline gelmiştir… Tüm bu olumsuzluklar içerisinde çocuklarımızın sportif devamlılığı sağlaması ve uzun yıllar başarılı olmalarını beklemek gerçekçilikten uzak bir anlayıştır.

“OKULLARIMIZIN HAYATIN TA KENDİSİ OLMASI DİLEĞİYLE…”

Saygılarımla…

SERCAN ACUNER

kaynak: www.yuzme.tv

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir