Dünyada Master Yüzme

By on 1 Kasım 2012

Kerem ARDA master yüzme hakkında kapsamlı bir çalışmaya daha imza attı. Dünyada master yüzmenin tarihçesine kısa bir gezinti. Kerem ARDA ismini master yüzme ile ilgili olarak çokça duyacağınıza eminiz.

Ülkemizde Yüzme sporu her zaman eleştiri ve tartışmaya açık bir konumdadır. Başarılarımız, başarısızlıklarımız, sporcu ve çalıştırıcı mevcudiyetimiz, yaptıklarımız, yapamadıklarımız, yapacaklarımız… Toplumdaki genel kanı “Üç tarafı denizler ile çevrili ülkemizde neden hala bir olimpiyat şampiyonu çıkarılamıyor” oluyor, hâlbuki bu cümleyi kuran kişilerin yüzme ile ne kadar yakından alakalı olup olmadıklarını bile bilmiyoruz.

Başarı İstiyorsak Tüm Ülke, Birlikte Seferber Olmalıyız.

Evet, tüm ülke olarak yüzme sporunun gelişebilmesi için yediden-yetmişe herkesin bu konuda bilinçli hale getirilmesi gerektiğini savunmalı ve devlet politikası haline getirmeliyiz. Söylenilenlerin sadece söylemde kalması, eylem aşamasında farklılaşarak içinden çıkılamaz boyutlara ulaştığını görebiliriz. Yani sadece konuşarak, masa başı kararlar alarak bir yere gelebileceğimizi düşünüyorsak felaketin başlangıcına ilk adımı attığımızı bilmeliyiz.

Farkındalığın Farkında Olmak

Hedeflerimizi en iyi şekilde gerçekleştirebilmemiz için farklı olmak zorundayız, hedef yolunda tüm gerekliliği fark etmek ve bu farkları en iyi şekilde kullanabilmek adına her gün gelişmeliyiz. Başarı her zaman diğerlerinden farklı olmamızdan geçmektedir. Eğitim farkı, felsefe farkı, ekonomi farkı, boy farkı, kilo farkı, stil farkı, teknik farkı, aile farkı, arkadaş farkı, kültür farkı v.s v.s…

İşte biz bu konuları iyi analiz edemez ve sonuca göre eylem planı çıkaramazsak “üç tarafı deniz …” diye başlayan ve devam eden klişeyi dinlemeye her zaman mahkûm oluruz.

Dünya Bizden Önce Farkındaydı.

Gelelim asıl meselemize; araştırmalarıma göre, dünyada 1986 yılından beri her iki senede bir, Dünya Master Yüzme Şampiyonaları düzenlenmekte.

 

Yüzücüler yaşları ilerlemesine rağmen performans amaçlı olarak, dünya şampiyonası düzeyinde 1986 yılından itibaren bu master yarışlarına giriyorlarsa durum şunu göstermektedir;

-Bu ve benzeri branşlar devlet politikası haline gelmiştir

-Ülkelerindeki tesisler spor yapmaya yeterlidir

-Toplumlarının spora bakış açılarının ne denli önemli olduğunu bilirler

-Spor yapmanın sadece eğlence değil gereklilik olduğunun farkındadırlar

-Ülkelerin yetkili makamlarının, bu sporculara ne kadar önem verdiği bilinci aşılanmıştır

Konunun özünde şunu kesinleştirmek çok önemli; 1986 yılında ilk Dünya Master Yüzme şampiyonasında, 84 yaşındaki Amerikalı Yüzücü PETER JURCZYK hemen-hemen tüm stillerde mücadele edip, öylesine yarışmadığını kanıtlıyorsa ki o yaştaki bir sporcunun kelebek ya da karışık stillerde zorlanabileceğini düşünmemize rağmen rekorların sahibi oluyorsa, yukarıda saydığımız temel maddelerden faydalandığını söyleyebilir ve sporculuk hayatını o güne kadar devam ettirdiğini anlayabiliriz. Bu nedenle konuyu örnek teşkil ederek, durumun nasıl bir politika ve alt yapı olduğunu kavrayabilmek ve başarıya ulaşabilmek için master sporculara güvenilmesi ve onlardan danışmanlık alınması gerektiğini düşünmeliyiz. Çünkü onlar sporculuk yaşantıları boyunca doğruları öğrendikleri kadar, yapılmaması gerekenleri de öğrenmişlerdir. Çocuklarımızın yarınları için bu tecrübelerden faydalanmak çok mu zor diye sormalıyız.

Basit bir denklem kuralım, Amerikalı bir yüzücü ortalamada 25-28’li yaşlarda jübile yapar, PETERJURCZYK’in 30 yaşında elit sporculukta jübile yaptığını düşünelim (araştırmalarım devam ediyor, PETERJURCZYK’in geçmişi ile ilgili daha detaylı bilgiler de vereceğim önümüzdeki yayınlarımızda),

Sene: 1986’daki yaşı :84-30(jübile tarihi)=54 . Yani elit sporculuğu bırakalı 54 yıl olmuş.

Peki 54 yıl önce sene kaçtı? 1986-54=1932 yani elit sporculuktan 30 yaşında master sporculuğa terfi etmiş.

Demek ki Elit yüzücülükten 1932’de terfi edip Master sporcu olan PETER JURCZYK unu elemiş ama eleğini asmayarak ülke çapında yüzme yaşantısına devam etmiş ve 1986 yılında dünya master şampiyonasında yer almış. Bizde ise Yüzme Federasyonumuz, resmi kayıtlara göre 1957 senesinde kurulmuş, Olimpiyatlara giden ilk yüzücümüz de olimpiyat komitesinin kayıtlarına göre ÜNSAL FİKİRCİ (1960- Roma)olmuş. Yani ülkemizde daha yüzme federasyonu bile kurulmadan dünyada (1932) master yüzücüler mevcutmuş.

Basit bir denklem daha yapalım mı?

Bizde ilk resmi master yarışı kayıtlara göre 2003’te yapıldı.

PETER JURCZYK üzerinden kurduğumuz tahmini denkleme göre dünya gelişmiş ülkelerinde 1932.(Savaşları v.s saymazsak)

2003-1932=71 sene

Dünyada master yüzme bizden 71 sene öncemi başlamış yani. Yok Kerem sen yanlış hesap yaptın sanırım. Bir de masterlar için tüzükte statü kazandırmaya uğraşıyorsun!

Merak edenler için tarihten bu yana FINA tarafından yapılan Dünya Şampiyonaları listesini hazırladım.

1-)TOKYO JAPONYA – (12-16 TEMMUZ 1986)

2-)BRISBANE AUS – (10-15 EKİM 1988)

3-)RİO DE JANEİRO BREZİLYA – (06-13 AĞUSTOS 1990)

4-)INDIANAPOLIS ABD – (25 HAZİRAN-5 TEMMUZ 1992)

5-)MONTREAL KANADA – (04-10 TEMMUZ 1994)

6-)SHEFFIELD GBR – (23 HAZİRAN-3 TEMMUZ 1996)

7-)CASABLANCA MOR – (19-30 HAZİRAN 1998)

8-)MÜNİH ALMANYA – (29 TEMMUZ – 4 AĞUSTOS 2000)

9-)CHRISTCHURCH NZL – (MART 21-3 NİSAN 2002)

10-)RICCIONE ITALYA – (01-13 HAZİRAN, 2004)

11-)STANFORD USA – (04-17 AĞUSTOS, 2006)

12-)PERTH AUS – (18-24 NİSAN 2008)

13-)GOTHENBURG İSVEÇ (27 TEMMUZ – 7 AĞUSTOS 2010)

14-)RİCCİONNE ITALYA (03-17 HAZİRAN 2012)

Tüm Sevgi ve Saygımla Bol Kulaçlı Günler Sizin Olsun

Kerem ARDA

Kaynak: www.yuzmeplus.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir