Yüzme Havuzunda Soyunma Odalarının Kullanımı

By on 24 Şubat 2014

Yüzme havuzlarının soyunma odalarındaki en büyük hendikap; havuza olan uzaklık ya da ısı farkıdır. Genel olarak birçok havuzda bu olumsuz durum mevcuttur. Soyunma odaları ile tuvaletler yan yana tasarlanır ama havuza ulaşım sırasında soğuk veya cereyan ile mücadele etmek zorunda kalırız. Havuzdan çıktığınızda her zaman üzerinize bornoz giymek gibi bir şansınız olmaz. Bazen küçük çocukları acil olarak tuvalete götürmeniz gerekir ve hem eğitmenin hem de küçük çocukların hasta olmalarına sebep olan bir durumdur bu. Bunun tek sebebi de havuz işinden anlamayan müteahhitlere yüzme tesisi yaptırılmasıdır!

Güvenlik zafiyeti var

Soyunma odalarında yaşanan diğer bir sorun ise; güvenlik zafiyetidir. Maalesef çoğu havuzda eşya dolabı yoktur. Olsa bile pek de kullanışlı olduğu söylenemez. Umuma açık havuzlarda dolap içine ıslak eşya bırakılması yüzünden kötü kokular gelir. İçeride bırakılmış olan eşyalar küflenir. Sızan sular yüzünden ahşap dolaplar şişme yapar, metal dolaplar ise paslanma yapar. Şişen ahşap dolapların zamanla fiziksel bütünlüğü bozulur ve kilit tutmaz olur. Kilitlenemeyen dolap da güvenlik zafiyeti oluşturur. Bu sebeple birçok havuzda kişişel eşyalar havuz kenarında bir yerlere konmaktadır. Bu da tam bir güvenlik sağlamasa da nispeten caydırıcı olmaktadır. Tabi havuz çevresindeki çanta ve eşya kirliliğini görmezden gelmeniz gerekir!

Çocuklarını giydiren ebevenler

Genel olarak erkek soyunma odası ile kadın soyunma odası ayrıdır. Buraya kadar her şey normal.

Peki; kız çocuğunu giyindirecek olan bir baba veya erkek çocuğunu giyindirecek olan bir anne hangi tarafı kullanacak? Havuz bünyesinde sadece bir adet kadın ve bir adette erkek soyunma odası var ise bu sorunu çözemezsiniz. Tek çözüm ikişer soyunma odası tahsis etmektir. Örneğin, iki erkek soyunma odasının birinde kendi kendine giyinebilen erkekler olacak diğerinde ise erkek çocuğunu giyindirecek kadın veliler olacak. Aynı durum kız tarafı için de geçerlidir.

 

Soyunma odasındaki çocuk gürültüsü

Karakteristik yapıları gereği, çocuklar ses seviyelerini kontrol etmekte zorlanırlar. Bu nedenle yüksek sesle konuşma eğilimindedirler. Bir de buna Akdeniz iklimine sahip olmamız gerçeğini eklersek ateşli konuşmamızın sebebi daha da belirgin olur. Hal böyle olunca soyunma odasındaki gürültüyü tahmin bile edemezsiniz! Hararetli sohbetler yüzünden, soyunma odası daha geç boşalmakta, içerisindeki temiz hava daha çabuk tükenmekte ve dolayısıyla oksijen eksikliğinden ötürü sporcular, vücutları tam kurumadan ıslak ıslak giyinmek zorunda kalmaktadırlar. Bir de buna duvara sabitlenmiş saç kurutma makinelerinin ortama yaydığı ısı da eklenince durum daha da vahim olur. Bu da hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Saç kurutma makinelerinin soyunma odasının dışında kullanılması yerinde bir uygulama şeklidir.

Saat başı denetlenmeli

Soyunma odaları ve kabinler mümkün olduğu kadar sıksıkla görevliler tarafından denetlenmeli ve temizlenmelidir. Kendi kendine giyinmeyi yeni öğrenmiş olan çocuklar, anne-babalarını bekletmemek için acele giyinmek zorunda kaldıklarında kabinlerde iç çamaşırlarını unutabilmektedirler. Bu, sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Kimse kabinde unutulan bir eşya var iken, o kabini kullanmak istemez.

Serkan Özkeskin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir