Yüzme Havuzunda Duşların Kullanımı

By on 3 Mart 2014

Havuza girmeden önce duş almazsak yaklaşık olarak havuz suyunun 300 metre küpü kirlenir. Duş alırsak bu rakam 50 metre küpe düşer. Ayrıca önceden duş alarak, suya ilk giriş anında vücudumuzun maruz kaldığı ani ısı deşimine daha kolay adapte oluruz.  Bu nedenle duşlar modern havuzların olmazsa olmaz fiziksel mekanlarındandır.

-Havuza girmeden önce çok sıcak su ile duş almak suya girişte üşümenize sebep olur. Ilık su kullanmalıyız.

-Çeşmelerde zaman ayarlı armatürler kullanılırsa su israfı büyük oranda önlenmiş olur.

-Yaş grubu sporcuları yüksek sesle konuşma eğilimdedir. Özellikle duş ortamında yüksek desibelli bağırışmalar ses kirliliği oluşturur. Bu da duşu kullanmakta olan üyeleri rahatsız edecektir.

-Duşlarda şampuan kullanmak doğru değildir.

-Duş ortamında kaygan zemin ihtimali mutlaka önlenmelidir.

-Duş ile giyinme bölümü arasında havalandırmaya çok dikkat edilmeli. Cereyana maruz kalınmamalıdır.

-Kollektif kullanılan duşlarda evimizdeki gibi ahize türü duşlar tercih edilmemeli. Bunlar uzun ömürlü olmaz. Duvarda sabit tip duşlar daha uzun ömürlüdür. Mümkünse su duvardan değil de tavandan akmalı. Böylece çocukların duş başlığına asılma ihtimali azalacaktır. Aynı zamanda başka yöne ayarlanmış duş başlığını uygun duruma getiremeyen kısa boylu sporcular rahat edecektir.

 

-Kişise özel tek tek duş mekanı tasarlamak yerine, aynı anda 5-10 kişinin duş alabileceği odalar oluşturulmalı. Böylece kişilerin duşta fazla zaman geçirmesinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca tesis içinde daha fazla duş mekanı için alan kazanılmış olur.

-Duş ortamındaki aydınlatma, buhardan etkilenmeyecek türden tercih edilmeli. Kimse duş sırasında elektrik sigortalarının atmasını istemez. Bu durum küçük çocukların elektrik kesintisi sırasında panik yapmasına ve fiziksel yaralanmalarına hatta ciddi kazalara sebebiyet verebilir.

-Yüzme öncesi duş alınması gerektiği gibi yüzmeden sonra da duş alınmalı. Zira klorlu suyun vücudumuzda kuruması doğru değil.

Serkan Özkeskin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir