Yüzerken Su Yutuyorum

By on 25 Kasım 2013

Aslında yüzdüğümüz suyu yutmayız; çoğunlukla saçımızdan, başımızdan aşağı süzülen suları yutarız. Nefes almak için ağzımızı suyun dışına çıkarıp içeriye doğru kuvvetli bir vakum yaptığımız sırada doğal olarak ağzımızın içine hava ile birlikte başımızdan süzülen suları de çekeriz. Bunu önlemek için; su içine nefes boşaltırken ciğerlerimizdeki havanın tamamını su içinde bitirmek yerine son kısmını dışarıya doğru üfleyerek bitirmeliyiz. Bu üfleme sayesinde başımızdan süzülen suları içeri çekmek yerine dışarı püskürtmüş oluruz. Ayrıca yüzerken karşıdan nefes almaya çalışırsak su yutma ihtimali artar. Bunu önlemek için yandan nefes alma tekniğini kullanmalıyız.

Dışarıdan suya atladığımızda da su yutarız. Suya çivileme atladığımız esnada ağzımızı kapalı tutup, burnumuzdan da kuvvetli hava verirsek su kaçmasını engelleyebiliriz. Balıklama atlamada böyle bir uygulamaya gerek yok. Balıklama atlarken burnumuzdan içeri su kaçmaz. Sadece çivileme atlama sırasında su kaçma ihtimali vardır. Biraz önce de belirttiğimiz gibi elimizle burnumuzu kapatmaya gerek yoktur, burnumuzdan dışarı doğru kuvvetli hava boşaltalım yeter.

Serkan Özkeskin

 

5 Comments

 1. zeynep

  19 Nisan 2014 at 17:52

  Hocam be yüzmeye yeni başladım. Bir sorum olucak size.yüzme seansim bittikten sonra yaklaşık 1 saat falan mide karın ağrısı gibi bişey cekiyorum. Araştırdım fakat alakalı bisey bulamadm.Neden olduğunu anlayamıyorum.Nefes vermede mi zorlanıyorum acaba diyaframn bununla alakası olabir mi? Başta yemekten olabileceğini düşündüm ama yedikten sonra en az 2 saat geciriyorum. Teşekkürler şimdiden 🙂

 2. admin

  19 Nisan 2014 at 18:06

  Merhaba,
  Bulantı yoksa ve sadece ağrı varsa; muhtemelen karın kaslarınızı fazla kasmaktan kaynaklı olabilir. Siz farkında olmadan bir saat boyunca strese maruz kalıyor olabilirsiniz.
  Bu dönemde henüz tam olarak su ile barışık olmayabilirsiniz. İleriki zamanlarda sudaki tedirginliğinizi yendiğinizde, su ile daha barışık olduğunuzda ağrılarınızın kalmayacağını düşünüyorum.
  Buna rağmen ağrılarınız olursa doktorunuza başvurmanız gerekecektir.
  Kolay gelsin..

 3. Vakkur

  16 Mayıs 2014 at 18:22

  Verdiğiniz teknikler için teşekkürler Serkan Bey. Şu aralar yüzmeye merak saldım bütün kasları çalıştırıyormuş + boy uzatıyormuş. Eğer yüzmeye başlarsam bu yazdıklarınızı uygulayacağım 🙂

 4. admin

  17 Mayıs 2014 at 14:16

  Merhaba, yüzmenin tüm kasları çalıştırdığı hususunda size katılıyorum. Ancak şunu ısrarla hatırlatmak isterim ki;

  Hiç bir spor dalı boy uzatmaz! Uzamaya yardımcı olur.
  Yani genetik olarak ne kadar uzayacaksak zaten o kadar uzarız.

  Gelişme çağında yapılan halter gibi ağırlık çalışmaları ise boyun uzamasını maalesef engeller. Kemiklerin ucunda bulunan hipofiz bezleri, kemiklerin uzamasını sağlayan hormanlar üretir. Şayet gelişim çağındaki bir sporcuya aşırı ağırlık yüklerseniz, kemiklerin ucundaki bu hipofiz bezleri zedelenir ve hormon üretimi durur. Bu sebeple de kemik uzaması devam etmez.

  Özetlersek; Spor boy uzatmaz, uzamasına yardımcı olur. Ama yanlış spor uygulamaları boyun uzamasını engeller diyebiliriz.

  Sevgiyle,

 5. Adem

  25 Aralık 2017 at 15:29

  merhabalar,
  ben 5 aydır ege üni. de yüzüyorum ve son bir aydır suyun içine girdiğimde midem yanıyor. aşırı olmasada su yutuyorum bunun için bir çözüm var mı??

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir