Yarışma Önerileri

By on 7 Aralık 2012

Yarışma sırasında hem sporculara hem velilere yönelik bazı önerilerimiz var. Hilmican VAROL yazdı.

Aşağıda sıralanan öneriler genel olarak hazırlanmak ile ilgili, .çeşitli otoritelerin görüşleridir. Başarılarının saliseler ile tariflendiği yarışmalarda, performansı pozitif etkileyecek her detay son derece önemli addedilmelidir.

Stres Yapmayın. Yarışma sırasındaki stres en büyük enerji harcayıcı faktördür. Genelde yaptığınız şeyleri yapmaya çalışın(Her zaman ne yapıyorsanız).Alışık olmadığınız bir ortamda, mümkün olabildiğince, alışık olduğunuz davranışları yapın.

Geniş olun. Her zaman her şey planlandığı gibi gitmez. Bunun için, serinkanlılıkta yaşanan olaylara adapte olun. Planladıklarınızı isteminiz dışı yapamıyorsanız, bunları kafanıza takmak sadece enerjinizi harcatacaktır.

Be cool!

Mümkün olduğunca ayakta durmayın. Yüzme yarışınızdaki hedefiniz, enerjinizi yarışta harcamaktır, havuz kenarında değil. Ayakta durmak bacak kaslarınızı yoracaktır. Oturun, yatın hatta biraz kestirin. Elbette arkadaşlarınızın yarışı esnasında sosyal davranışlarda bulunacaksınız. Ama lütfen bunları minimumda tutmaya çalışın.

 

Havuz kenarında ayakkabı ve çorap giyin. Yarış sırasında ayaklarınız sizin motorunuzdur. Onları sıcak, kuru ve rahat tutarak hazırlayın. Soğuk ve ıslak taşlarda çıplak olarak dolaşmak, onları yoracak ayrıca vücut ısınızı kaybettirecektir. Eğer dolaşacaksanız, yumuşak tenis ayakkabıları ile çorap giyiniz. Dünya şampiyonalarında, yüzücülerin depar taşının yanında çorap ve ayakkabılarını çıkarttığına hiç dikkat ettiniz mi?

Bol miktarda su için. Kas enerjisini en fazla olumsuz etkileyen faktör su kaybıdır. Suyun içinde olmalarına rağmen su kaybının en fazla olduğu sporcular yüzücülerdir. Bunun nedeni bulundukları yüksek nemli ve ısılı ortamlardır. Bunun için antrenman ve yarışma öncesi sıvı ihtiyacınızı karşılamış olmaya dikkat edin. Antrenman esnasında, ortalama 15 dakikada bir sıvı için. Antrenman ve yarışma sonrası, kaybedilen sıvıyı tekrar yerine koyun. Alçak glycemic elektrolit içeren sıvıları kullanmak da iyi bir çözümdür. Vücudunuzun sıvı durumunu kendiniz belirleyebilirsiniz.(İdrarınız şeffaf beyaz ise, sıvı dengeniz uygun demektir. Eğer koyu ve şeffaf değilse, bir şeyleri yanlış yapmaktasınız.

Masaj konusunda dikkatli olun. Yarıştan önce masaja alışık değilseniz, dikkat! Sert masaj, hassaslaşmış kasalara neden olabilir ve daha yarış başlamadan sizi yorabilir. Yarış öncesi, kaslarınızı yumuşatıcı, hafif masaj yapılmalıdır. Bilinçsizce birbirinize masaj yapmaktan kaçının. Masaj yapacaksanız, hareketleriniz her zaman kalbe doğru olmalıdır. Sırtta yapılacak masajlar ise dairesel yapılmalıdır.

Her zaman ısının. Yarıştan önce kalp atışlarınızın ve vücudunuzun yarış şartlarına ve temposuna uygun hale getirilmesi son derece önemlidir. Yarışınızdan 5-10 dakika önce ısınmaya başlamak uygun bir zamanlamadır. Ancak bu ısınma yorgunluğa neden olmamalıdır.(Örneğin 10sn/25 nabız max.)Özellikle kısa mesafeli yarışlarda, ısınmadan yarışa başlandığında, vücut gerekli enerji harcamasını yapmaya vakit bulamayacak, bu arada yarış sonuçlanacaktır. Kaslarınız gerekli salgılamalarını yapmaya yarıştan hemen önce başlamalıdır.

Her zaman soğuyun. Her yarıştan sonra ortalama 10-15 dakika yumuşak yüzerek, vücudunuzu soğutun. Bu şekilde kaslarınızdaki kan dolaşımı sağlanarak, birikmiş bulunan laktik asidin atılması sağlanır. Böylece bir sonraki yarışa daha taze ve dinlenmiş olursunuz.

Yarışı beklemek. Genellikle yarışlar arasında saatler vardır. Zamanı geçirmek için ne yapmalı? Bu süre, içerisinde yapacaklarınız, performansınızı doğrudan etkileyecektir. En iyisi, sizi relax hale getirecek şeyleri yapmaktır. Örneğin en çok beğendiğiniz grupların müziklerini dinlemek için walkman ya da diskman getirin. Böylece kendinizi soyutlayarak, dışarıdan gelebilecek rahatsızlıklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Yarışınızı beyninizde yaşayın. Yapacaklarınızı düşünüp hayal edin. Ama aşırıya kaçmayın. Ya da okuyacak hafif bir kitap veya dergi getirin. Oturun ya da uzanın. Arada bir esneme hareketleri yapın. Azıcık ısının, sonra duş alın. Kurulanıp giyinin. Gözlüğünüzü daha iyi ayarlayın. Bu tür aktivitelerle zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz bile.

Yemeklerinizi planlayın. Yarış öncesi ve sonrası yemekler ile yarışlar arasında yiyecekleriniz son derece önemlidir. Çünkü yüzme yarışları uzun ve son derece yorucudur. Bunun için vücudu doğru beslemek gerekir. Vücudunuzun şeker dengesini bir oraya bir buraya fırlatacak yiyeceklerden uzak durmak esastır.

YARIŞMA SIRASINDA ÖNERİLER (Velilere)

Müdahale etmeyin. Yarışmalar esnasında siz sadece bir seyircisiniz. Onları antrenörlerine emanet ediniz.

Destekleyici olunuz. Yarışmalar öncesi onları cesaretlendiriniz, destek veriniz ama başarı için baskı yapmayınız.

Tezahürat yapınız. Yarışmalar esnasında yapacağınız her türlü destekleyici tezahürat hedefine ulaşır.

Takım ruhunun oluşmasına destek veriniz. Ancak bu yöntemle, sporcularında kendi aralarında kaynaşmasına ve başarıya birlikte koşmaları sağlanır.

Kaynak: www.yuzmeplus.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir