Sporda Ket Vurma Nedir?

By on 8 Ekim 2014

Ket vurma psikolojik bir terimdir ve genel olarak ikiye ayrılır. Yeni bir şeyin öğrenilip eski bilgimizi unutturmasına geriye ket vurma diyoruz. İleriye ket vurma ise; eski bilgilerimizin yeni şeyler öğrenmemizi engellemesidir.

Yukarıdaki açıklamada dikkat ettiyseniz ket vurma kelimesi her iki örnekte de olumsuz olarak kullanılmıştır. Hali hazırda “ket vurma” sözlük anlamında da olumsuz olarak açıklanmaktadır. Ben ise akademik olarak konuyu ele alacağım için “ket vurma” terimini bazen olumlu olarak kullanacağım. Şöyle ki;

Bir sporcunun daha önceden öğrendiği bir beceri sayesinde, öğrenmeye çalıştığı yeni bir beceriyi daha kolay kavrayabilmesine olumlu ket vurma diyoruz. Basit bir örnek vermemiz gerekirse; küçük yaşlarında Jimnastik ile uğraşmış biri daha sonraki yaşlarında yüzme branşına geçiş yapınca daha başarılı olur. Yaşıtlarına göre daha başarılı olmasının sebebi, geçmişte edinmiş olduğu Jimnastik becerileridir. Buna olumlu ket vurma diyebiliriz.

 

Olumsuz ket vurmaya da bir örnek verelim: Daha önceki yaşlarında uzun süre masa tenisi sporculuğu yapmış olan biri kort tenis branşına geçmeye kalktığında nispeten zorlanacaktır. Hayatında hiç kort tenis oynamamış kişilere göre nispeten daha zor öğrenecektir. Çünkü masa tenisinde geliştirdiği motor beceri ile kort teniste ihtiyaç duyduğu motor beceri birbirinden farklıdır. Masa tenisinde kullandığı kas grubu yüzeyel küçük kas gruplarından oluşurken, kort teniste ise daha ziyade büyük kas grupları kullanılmaktadır. Masa tenisindeki raket ile kort tenisteki raket boyu aynı olmadığı için raketin topla buluşturulmasında sorun yaşanacaktır. Masa tenisinde daha ziyade bilek kullanılırken, kort teniste ise omuz kullanılmaktadır. Tüm bunlara olumsuz ket vurma diyebiliriz.

Yukarıdaki örneklerin ışığında yüzme branşı ile alakalı olumlu veya olumsuz ket vurabilecek spor branşlarını belirlemeyi size bırakıyorum.

Serkan Özkeskin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir