Dünya Şampiyonu Şamil Çap

By on 8 Mayıs 2013

Yüzmede Dünya Şampiyonu Şamil Çap ile yapılan ropörtajdan satır araları.

Şamil’in dünya, Cansu’nun Türkiye şampiyonlukları İSTEK12 dergimizin İlkbahar sayısında.

İSTEK12′nin yüzmede dünya şampiyonu öğrencimiz Şamil Çap’la yaptığı röportaj:

Yüzmede Dünya Şampiyonluğu

İSTEK Belde Anadolu Lisesi’nden öğrencimiz Şamil Çap Dünya Yüzme Şampiyonası’nda bir dünya şampiyonluğu, iki dünya ikinciliği kazandı.

Yüzmeye nasıl ve ne zaman başladın?
4 yaşımda alerjik astım hastalığım yüzünden başladım. Doktor tavsiyesiydi. Ama sonradan yüzmeyi sevdim ve yüzme hayatımın önemli bir parçası oldu.

Yarışlara nerede ve nasıl hazırlanıyorsun?
1 senedir antrenörümle okulum olan İSTEK Belde Okulları’nın havuzunda çalışıyorum. Ondan önce kulübümün kiraladığı havuzlarda çalıştım. Bazı hedeflerim olduğu için her gün daha da iyi antrenman yapmam gerekiyor. Ben de bunları biliyorum ve hedeflerim doğrultusunda disiplinli ve düzenli çalışıyorum.

Yüzmede Dünya Şampiyonluğu kazandın. Bu aşamaya gelene kadar ki süreci kısaca anlatır mısın? Bu başarıyı bekliyor muydun?
İlk Türkiye rekorumu 13 yaşımda kırdım. O zaman başarılı bir sporcu olacağıma inanmıştım. Bunun için çok çalışmaya başladım. Hedefi olan bir çocuktum. Bu beni daha da çok çalışmaya itti zaten. O günden sonra birçok kez Türkiye rekoru kırdım, çok sayıda yarışta milli takımı temsil ettim. Antrenörümle bir yıldır bu yarışı düşünerek antrenman yaptık, yani bu başarı için çalışıyordum. Liselerarası Dünya Şampiyonası’nda hem okulumu hem de Türkiye’yi temsil etmek benim için bir onurdu.

 

Bu başarıda okulun desteği ve katkısı nedir?
Okulum bana ve antrenörüme ne zaman istersem havuzu kullanma imkanı veriyor. Havuzu her an kullanabiliyoruz, bu bizim için büyük bir avantaj. Bir de yarışlarda olduğum zamanlarda çok ders kaçırıyorum. Döndüğümde hocalarım bana ekstra ders verip eksiklerimi kapatmamı sağlıyorlar. Bu da benim için büyük bir avantaj diyebilirim.

Önemli bir başarının ardından önümüzdeki 5 yıl içinde gelecekle ilgili planların hedeflerin neler?
İlk olarak Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında, sonra da herkesin hayali olan olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek istiyorum. Her gün düzenli ve planlı çalışarak bu hedeflerimi gerçekleştirmek benim hayalim, çünkü ülkemi temsil etmek benim için büyük bir haz.

One Comment

  1. Pingback: EĞİTMENİN FİZİKİ GÖRÜNÜŞÜ NASIL OLMALIDIR?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir