Yüzerek Kilo Verebilir Miyim?

By on 3 Aralık 2013

Evet, yüzerek kilo verebilirsiniz. Hem de en sağlıklı bir şekilde. Astrand Ryming’in dediği gibi; -“İnsan organizması hareket için yaratılmıştır” görüşüne katılmamak mümkün değil. Modern yaşam tarzının biz insanlara getirileri olduğu kadar götürüleri de var maalesef. Bunların başında obezite geliyor. Sebebi de: hareketsiz yaşam tarzı.

Ailemizdeki veya çevremizdeki yaşlı büyüklerimizin geçmişteki beslenme alışkanlıklarına bakarsanız hiç bir gıdadan uzak durmadıklarını, hemen hemen her türlü hayvansal ve bitkisel gıdalardan tükettiklerini duyarsınız. Günümüz insanı aşırı kilonun yol açtığı bir sürü rahatsızlığa maruz kalmamak için birçok türden gıdayı tüketmekten korkar oldu. Eskilerin rahatlıkla tükettiği gıdaları şimdiki nesil tercih etmiyor. Aksi halde sorun kaçınılmaz. Peki bunun sebebi ne olabilir? Cevap belli; hareketsiz yaşam! Vücudumuzun ihtiyacı olan hareketliliği sağlayabilirsek, hiç bir gıdadan korkmamıza da gerek kalmayacaktır.

Aç kalarak kilo vermek uzmanlar tarafından pek tavsiye edilen bir rejim şekli değildir. Bunun yerine egzersiz yaparak kilo vermeyi tercih etmek hem daha sağlıklı hem de daha kalıcı olacaktır. Günlük olarak vücudumuzun yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu kalori miktarı belirlidir. Bu işi basit bir muhasebe hesabı gibi düşünebiliriz. Giren ve çıkan kalorinin dengesinden ibaret her şey. Kullanacağınız enerjiden fazlasını alırsanız ve harcamaz iseniz doğal olarak fazla enerji vücudunuzda yağ olarak depolanacaktır. Günümüzde üretilen suni ve hormonlu gıdalar çok fazla enerji içerdiğinden bunları yakmamız için de egzersiz kaçınılmaz bir gerçektir. Yüzme sporunun diğer branşlardan oldukça avantajlı olduğu bir durum var ki; o da tüm vücudu aktif olarak kullanmanızdır. Bu sayede daha kontrollü kilo verebilirsiniz.

Serkan Özkeskin

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir