İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü

İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü 1943 yılında Türk yüzme sporuna hizmet etmek için Suat Erler, Abbas Sakarya ve arkadaşları tarafından kurulmuş Türk yüzme spor tarihinin ilk ‘ihtisas’ kulübüdür.

İ.Y.İ.K. kuruluşundan bu yana, spor, eğitim ve kültürü kendi imkanları ile, uluslar arası disiplin içinde yan yana yaşatan ender spor kulüplerinden biridir.Kurulduğu günden bu güne erişilmesi çok güç başarılar elde etmiştir.

Yüzme sporunda uluslar arası Olimpiyat Komitesi’nin, “olimpiyat fikrinin yayılmasına ve amatörlüğe en çok hizmet eden spor kulübüne verdiği Fearnley Kupasını” 1958 yılında alan ilk Türk spor kulübü olmuştur. Bu kupa dünya da sadece dört kulüpte vardır.

2001 yılında tekrar uluslar arası Olimpiyat Komitesi tarafından “olimpizm felsefesinin gelişmesine gönüllü hizmetlerimiz ve uluslar arası dostluğun, arkadaşlığın yüceltilmesindeki olumlu katkılarımız” dolayısı ile aynı kupayı alan dünyadaki tek kulüptür.

Boğaziçi Yüzme yarışlarını başlatmış, Kavak’lardan Kızkulesi’ne Rumelihisarı’ndan Kandilli’ ye Aralık ayında Boğaz’da yarışlar tertiplemiş bu konuda da öncü olmuştur.Her yıl Türk Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen Boğaziçi Yüzme Maratonu İ.Y.İ.K. katkılarıyla yapılmaktadır. Her yıl yapılan Çanakkale yüzme Maratonu İ.Y.İ.K. sporcusu rahmetli Şahap Tarzi’ nin eseridir.

İ.Y.İ.K. 63 yıllık tarihi boyunca pek çok sporcu ve antrenör yetiştirmiş, Yüzme Federasyonu Başkanı, Milli Olimpiyat Komitesi başkan yardımcısı gibi İ.Y.İ.K. de yetişen değerlerin Türk Sporuna katılmasını sağlamıştır. Kulübün kurucusu rahmetli Suat Erler Uluslararası Olimpiyat Komitesi daimi üyeliğini yapmış ve yıllarca Türkiye’yi temsil etmiştir.

İ.Y.İ.K. spor hayatına önce Ortaköy Lido havuzunda başlamış, 23 üncü İlkokulun bahçesinde çalışmalarını sürdürmüş, kendi imkanları ile burada 20m.boyunda bir havuz inşa etmiş, köprü ayağının o bölgede inşaatı başlayınca, 45 inci ilkokul Beden Terbiyesine ve oradan da İ.Y.İ.K’e tahsis edilmiştir.

İ.Y.İ.K. kendisine tahsis edilen 45 inci ilkokul (Hatice Sultan Yalısı)’nı harap ve bakımsız bir şekilde teslim almış, köprünün temelleri atıldığında yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan yalıyı restore etmiş, iç tezyinatını da yenileyerek yeniden hayata döndürmüştür. Tarihi eseri Türkiye Cumhuriyeti’ne kazandırmış ve senelerce yanmadan yıkılmadan muhafaza etmiştir.

Üyelerinin katkılarıyla amatör sporcu ruhu, disiplin, ahlak ve çalışma tarzını hiç bozmadan bu günlere gelen İ.Y.İ.K. bundan sonra da aynı amatör ruhla spor yaşamını devam ettirecektir.

iyik-logo

www.iyik.org.tr